UOKiK sprawdzi, czy Związek Kynologiczny stosuje praktyki antykonkurencyjne
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi, czy Związek Kynologiczny w Polsce nie stosuje praktyk antykonkurencyjnych. Chodzi m.in. o zakaz uczestnictwa w imprezach kynologicznych organizowanych prze inne organizacje – poinformował UOKiK.
👉 Praktyki ograniczające konkurencję na rynku organizacji hodowli psów rasowych? 🐕
👉 Prezes #UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. ❗
👉 Więcej 🔗https://t.co/BW74Zlzd5o
🧵1/2 pic.twitter.com/aKlvESV4jd— UOKiK (@UOKiKgovPL) November 12, 2024
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z podejrzeniem stosowania antykonkurencyjnych praktyk przez Związek Kynologiczny w Polsce – najstarszą i jedną z największych organizacji zrzeszającą hodowców psów rasowych działającą w Polsce. Urząd zwraca uwagę, że o silnej pozycji związku na rynku może świadczyć duża liczba organizowanych imprez oraz wydawanych metryk i rodowodów. Związek jako jedyny w Polsce należy do Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI – Federation Cynologique International z siedzibą Belgii).
UOKiK zwrócił uwagę, że według statutu związku, jego członkowie mają zakaz uczestnictwa w innych organizacjach kynologicznych, z którymi nie współpracuje Związek lub FCI. Nie mogą też prowadzić hodowli w ramach innych stowarzyszeń ani uczestniczyć w imprezach – np. wystawach, zawodach czy szkoleniach – przygotowywanych przez organizacje, które nie współpracują ze Związkiem lub FCI. Takie działania mogą utrudniać nabywanie psów rasowych w celach hodowlanych przez członków innych stowarzyszeń oraz pomniejszać przychody tych organizacji – uznał Urząd.
Zastrzeżenia budzi również zakaz uczestnictwa sędziów współpracujących ze Związkiem w imprezach stowarzyszeń nieuznawanych przez FCI. Prezes UOKiK sprawdza, czy tego typu działania ograniczają konkurencję na szeroko pojętym rynku organizacji hodowli psów rasowych w kraju.
„Hodowcy psów rasowych powinni mieć swobodę m.in. w wyborze ilości stowarzyszeń kynologicznych, do których chcą należeć oraz imprez przez nich organizowanych. Żaden związek nie powinien nadużywać swojej pozycji i formułować postanowień w statutach oraz regulaminach tak, aby utrudniały one działalność innych organizacji” – wskazał prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.
Urząd przypomniał, że prawo zabrania praktyk ograniczających konkurencję przedsiębiorcom, za których mogą zostać uznane również branżowe związki i stowarzyszenia, jeśli prowadzą działalność gospodarczą, jak Związek Kynologiczny w Polsce.
UOKiK zaznaczył, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnym przedsiębiorcom. Jeśli materiał zebrany w trakcie postępowania potwierdzi zastrzeżenia Prezesa Urzędu, wówczas rozpocznie on postępowanie antymonopolowe, stawiając zarzuty konkretnym podmiotom. Za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu.
PAP