Uniwersjada 2017. Cztery medale polskich lekkoatletów w Tajpej

Marcelina Witek wywalczyła złoty medal w rzucie oszczepem. Wynikiem 63,31 m Polka pobiła swój rekord życiowy. Małgorzata Hołub była najlepsza w biegu na 400 metrów. Kilkanaście minut wcześniej srebro w biegu na 400 metrów przez płotki zdobyła Joanna Linkiewicz. Brązowy medal również w biegu na 400 metrów wywalczył Rafał Omelko.

Dla Marceliny Witek konkurs nie układał się dobrze, po czterech rzutach miała piątą odległość, ale w piątej próbie wreszcie rzuciła bardzo daleko. Rekord życiowy zapewnił jej złoto. Druga w konkursie Japonka Marina Saito zanotowała odległość 62,37.

Z kolei Małgorzata Hołub wygrała bieg na 400 metrów Polka uzyskała czas 51,76 sek. W tym samym biegu szóste miejsce zajęła inna polska biegaczka Iga Baumgart.

Kilkanaście minut wcześniej na stadionie lekkoatletycznym srebro w biegu na 400 metrów przez płotki zdobyła Joanna Linkiewicz. Był to pięćsetny medal polskich sportowców w historii startów na uniwersjadach. Linkiewicz uzyskała czas 55,90 sek. i do złotej medalistki, Włoszki Ayomido Folorunso straciła 0,27 sek. W tym samym biegu finałowym wystartowała także inna polska biegaczka Aleksandra Gaworska, ale przybiegła do mety na czwartej pozycji.

Rafał Omelko przed wylotem na Tajwan nastawiał się na medal i był jednym z głównych faworytów biegu na 400 metrów. Ostatecznie przybiegł trzeci, z czasem 45,56 sek. Przed nim byli zwycięzca, Dominikańczyk Luguelin Santos Aquino i Kubańczyk Yoandys Lescay Pardo.