fot. flickr.com

Unia Europejska nie chce finansowo wesprzeć ukraińskich uchodźców

Do tej pory Polska nie otrzymała od Unii Europejskiej żadnych pieniędzy na pomoc uchodźcom z Ukrainy. Według szacunków potrzeba na ten cel aż 2 miliardów euro.

Polska przyjęła już ponad 2,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy.

– To mniej więcej tyle, ile państwa Europy Południowej i Zachodniej przyjęły przez dwa lata w czasie kryzysu migracyjnego 2014–2015, uzyskując wówczas ogromne środki na coś, co nazywano relokacjami – mówił Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Polska do tej pory nie otrzymała żadnych unijnych środków na pomoc ukraińskim uchodźcom. Unia Europejska zaproponowała jedynie wykorzystywanie środków z innych funduszy. Nie wiadomo, na jakich zasadach miałyby być one wykorzystane – wskazał wiceminister Błażej Poboży. Polityk dodał, że fundusze, z których Polska mogłaby skorzystać, gwarantują zaledwie 16 milionów euro, a według szacunków na pomoc uchodźcom z Ukrainy nasz kraj potrzebuje aż 2 mld euro.

– Jestem przekonany, że środki do Polski trafią, ale – można powiedzieć, patrząc na sytuację w perspektywie minionego miesiąca – dobrze, że Polska nie oczekiwała na wstępie na jakieś środki czy fundusze – podsumował wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Wiceminister stwierdził, że gdyby Polska czekała przez ten czas na środki unijne, mielibyśmy w tej chwili do czynienia z gigantyczną katastrofą humanitarną.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl