UKSW: zakończyła się konferencja dot. katastrofy smoleńskiej

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie zakończyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod tytułem: Prawda o Smoleńsku dzisiaj. Manipulacja faktami o katastrofie smoleńskiej w mass mediach”.

Naukowe spotkanie poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. Antoniego Dydycza w kościele św. Józefa na terenie kampusu UKSW. Następnie konferencję otworzył ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski, kierownik Katedry Teologii Pastoralnej Fundamentalnej na Wydziale Teologicznym UKSW.

Referaty naukowe wygłosili m.in. wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Prof. Mieczysław Ryba zwrócił uwagę na reakcje światowych mocarstw wobec zmian zachodzących w Polsce. Jak dodał, wynikają one ze swoistej układanki sił politycznych w Polsce, która nie pasuje do ideologii prezentowanej przez światowych przywódców.

– Są dwa powody tych reakcji świata zachodu na to, co się dzisiaj dzieje w Polsce. Pierwszy powód to interesy, również te gospodarcze, geopolityczne, militarne. Drugi  to ideologia. Czasem bywa tak, że ideologia może przeważyć. Proszę pamiętać, że w czasach sowieckich nie było inaczej. To  nie [były] tylko kwestie imperialnej polityki Rosji np. w obszarze Europy Środkowej, ale również ideologii, wówczas tej marksistowskiej, typowo komunistycznej. Dlaczego jest to istotne? Otóż w tamtym czasie, czyli w 2010 roku, rządziła analogicznie ta sama ekipa tzn. ten sam prezydent, jeśli bierzemy pod uwagę Stany Zjednoczone, a więc pewne spojrzenie na bieg tych ideowych spraw w Polsce jest również analogiczne – wyjaśniał prof. Mieczysław Ryba.

Z kolei dr Hanna Karp, medioznawca, przedstawiła referat na temat ,,<<Religia smoleńska>> w dyskursie polskojęzycznej prasy mainstreamowej”

– Z analizowanych ponad dwudziestu czterech numerów Newsweeka od marca 2015 roku do marca 2016 roku w osiemnastu numerach były różnego rodzaju wzmianki  na temat Smoleńska  i wątków Smoleńskich. Nie było jednak ani jednej publikacji, która  byłaby wprost: expressis verbis poświęcona ,,religii smoleńskiej” czy mitowi smoleńskiemu, bo te terminy ,,kościół smoleński”, te pojęcia przewijają się przez publikacje tego tygodnika jako rodzaj pewnego słownego skrótu myślowego, hasła wywoławczego – mówiła dr Hanna Karp.

Ogólnopolską konferencję naukową zorganizowali m.in. Katedra Teologii Pastoralnej UKSW, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Inspektorat Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów. Konferencja zakończyła się debatą.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl