Spóźniona reakcja ministra Sikorskiego

To nie mogło się udać; działanie ministra Radosława Sikorskiego w sprawie wraku było spóźnione – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Szef polskiej dyplomacji zabiegał, by na szczycie UE-Rosja poruszona została sprawa zwrotu wraku Tu-154M. W agendzie dzisiejszego szczytu, takiego punktu jednak nie ma.

– Taki porządek dnia rozmów ustala się wspólnie między Unią Europejską a Rosją na wiele tygodni lub miesięcy wcześniej. Na utrzymanie punktu porządku obrad muszą się zgodzić obydwie strony. Nie wystarczy tylko to, że UE zaproponowała taki punkt, ale również muszą się zgodzić na to Rosjanie. Zwrócenie się do pani Ashton, żeby tę sprawę podnieść było już działaniem spóźnionym, aby formalnie taki punkt porządku dnia w rozmowach europejsko – rosyjskich się znalazł – bo ten porządek był zapewne wtedy ustalony – powiedział poseł Witold Waszczykowski.

Poseł nie spodziewa się również, że Cathrien Ashton poruszy temat wraku w rozmowie nieformalnej. Zwłaszcza w kontekście mocnej i zdecydowanej reakcji Rosjan na zapowiedź Radosława Sikorskiego. Stanowisko o tym, że o przekazaniu wraku powinni decydować śledczy, powtórzył wczoraj Prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosjanie wiedzą jak duże znaczenie dla Polaków ma wrak Tupolewa i mają nadzieję, że tym wrakiem będzie można utargować jakieś gesty prorosyjskie ze strony polskiego rządu – stwierdził poseł Witold Waszczykowski. Nawiązując z kolei do tematów dzisiejszego szczytu powiedział, że podobną grę Rosjan widać w kontekście współpracy energetycznej między UE a Rosją.

– Na tym tle widać, że Rosja w dalszym ciągu próbuje poprzez stratę gospodarczą dzielić Europę, dając lepsze czy gorsze koncesje na współpracę ze sobą na otwarcie swojego rynku, a przede wszystkim rynku energetycznego. W tym kontekście znowu dostrzegamy, że Rosja choć jakiś czas temu obniżyła ceny gazu dla Polski, ale okazuje się, że my w dalszym ciągu będziemy płacić za gaz cenę znacznie wyższą, niż państwa Europy Zachodniej. To jest najistotniejszy dla nas problem, aby wymusić na Unii Europejskiej, aby postawiła jasno sprawę wobec Rosjan, żeby traktowano nas wszystkich jak wspólnotę – powiedział pos. Witold Waszczykowski.

 

Wypowiedź pos. Witolda Waszczykowskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl