fot. PAP/EPA

Ukraina: Separatyści chcą wymiany zakładników

Separatyści w Słowiańsku na wschodzie Ukrainy są skłonni wymienić przetrzymywanych przez siebie obserwatorów z OBWE na swoich towarzyszy, aresztowanych przez władze w Kijowie. O możliwości wymiany powiedział w sobotę lider separatystów Wiaczesław Ponomariow.

Pytany o wymianę Ponomariow, samozwańczy mer Słowiańska, powiedział dziennikarzom: „Kijowska junta ma naszych ludzi i towarzyszy, więc, jeśli będzie możliwość, jesteśmy gotowi do wymiany”.

Zapewnił, że członkowie wojskowej misji obserwacyjnej są w dobrej kondycji, a jeden z oficerów, chory na cukrzycę, nie jest w złym stanie i ma lekarstwo. „Jest lekarstwo, jest jedzenie” – twierdzi Ponomariow.

„Są to wojskowi przebywający na naszym terytorium bez naszego zezwolenia, to oczywiste, że są więźniami” – powiedział. Zaznaczył, że najpierw należy się dowiedzieć, kim są zatrzymani i jaki jest cel ich obecności.

Rosja obiecuje działania na rzecz uwolnienia obserwatorów. Najpierw zrobił to rosyjski ambasador przy OBWE Andriej Kielin, a następnie – jak powiadomił szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier – rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Ponomariow powiedział, że rosyjskie władze nie kontaktowały się z nim w sprawie przedyskutowania uwolnienia obserwatorów.

Prorosyjscy separatyści uprowadzili w piątek w Słowiańsku we wschodniej Ukrainie autobus z grupą ludzi, w skład której wchodziło siedmiu obserwatorów wojskowych z misji związanej z OBWE – trzech Niemców, Polak, Czech, Szwed, Duńczyk – i niemiecki tłumacz oraz pięciu ukraińskich wojskowych.

PAP 

drukuj