fot. PAP/EPA

Ukraina przyłącza się do sankcji wobec Rosji

Ukraina przyłącza się do sankcji wobec Rosji. 72 obywateli Rosji i innych państw oraz 65 firm z rosyjskim kapitałem znalazło się na liście podmiotów objętych sankcjami, którą przygotował rząd Ukrainy.

Sankcje mogą też objąć zakaz tranzytu przez Ukrainę rosyjskiej ropy i gazu a także zakaz lotów w jej przestrzeni powietrznej. Wczoraj na terytorium kontrolowanym przez prorosyjskich separatystów doszło do zestrzelenia kolejnego samolotu – myśliwca ukraińskich sił zbrojnych.

Do incydentu doszło w pobliżu miasta Żdaniwka, tuż obok miejsca w którym 17 lipca rozbił się zestrzelony malezyjski samolot pasażerski. trafiony myśliwiec ukraińskich sił zbrojnych eksplodował w powietrzu. Według jednego ze świadków dwóm pilotom udało się katapultować.

Straty notują też siły lądowe. W ciągu ostatniej doby 15 żołnierzy zginęło, a 79 zostało rannych. We władzach samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej przetasowania.  Do dymisji podał się premier Aleksandr Borodaj. Od teraz będzie wicepremierem.

Stanowisko premiera separatystycznego rządu objął Aleksandr Zacharczenko, do tej pory zastępca Borodaja i dowódcą jednego z oddziałów separatystów. Jest ton sojusznikiem

Cel tego przetasowania jest najprawdopodobniej wizerunkowy. Separatyści chcą osłabić wrażenie, że ich ruchem bezpośrednio kierują Rosjanie. Nie zmienia to jednak faktu, że tzw. ministrem obrony w samozwańczych władzach Doniecka jest Igor Striełkow, były agent rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

TV Trwam News

drukuj