Ukraina, Polska i Litwa chcą utworzyć brygadę

Szefowie resortów obrony Polski i Ukrainy, Tomasz Siemoniak i Mychajło Kowal, potwierdzili w środę zamiar powołania trójstronnej brygady polsko-ukraińsko-litewskiej.

Podczas wizyty Siemoniaka we Lwowie ministrowie rozmawiali również o kryzysie ukraińskim.

„Jesteśmy zainteresowani realizacją powstania wspólnej litewsko-polsko-ukraińskiej brygady” – powiedział Siemoniak, cytowany w komunikacie MON. „Chcemy, żeby Ukraina przystąpiła do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która ma planowany dyżur w 2016 roku” – dodał minister.

Ukraiński minister, cytowany przez portal Zaxid.net, powiedział po spotkaniu, że powołana zostanie brygada, która „zapewni spokój w każdym państwie, w tym na Ukrainie”.

List intencyjny w sprawie utworzenia trójstronnej brygady przedstawiciele resortów obrony trzech państw podpisali jeszcze w 2009 roku, ale daty jej utworzenia przesuwano. Brygada miałaby być wykorzystywana w międzynarodowych operacjach pokojowych pod mandatem ONZ, UE i NATO.

We Lwowie w środę Siemoniak i Kowal omówili także działania NATO związane z kryzysem ukraińskim, m.in. wzmocnienie bezpieczeństwa państw członkowskich sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej oraz intensyfikację współpracy z Ukrainą – wyjaśnia komunikat MON. Kowal przekazał polskiemu ministrowi swoją ocenę obecnej sytuacji na Ukrainie i w jej siłach zbrojnych.

Siemoniak zapewnił, że polskie uczelnie wojskowe są gotowe do przyjęcia studentów ukraińskich i do współpracy w ramach programów kształcenia żołnierzy.

PAP

drukuj