fot. pixabay.com

Ukraina: Parlament przyjął ustawę zakazującą antysemityzmu

Ukraińska Rada Najwyższa (parlament) przyjęła dziś w drugim, ostatnim czytaniu ustawę o zapobieganiu i przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Dokument definiuje antysemityzm, wprowadza jego zakaz i przewiduje odpowiedzialność za złamanie zawartych w nim przepisów.

„Ukraina jest wielonarodowym i z reguły tolerancyjnym państwem, ale niestety stale odnotowywane są przypadki wandalizmu i mowy nienawiści związane z antysemityzmem” – wyjaśnili inicjatorzy przyjęcia ustawy.

Jak dodano, to, że w ukraińskim prawie nie ma wyraźnego zdefiniowania pojęcia antysemityzmu nie pozwala, by w odpowiedni sposób kwalifikować przestępstwa, dokonane na tym tle.

„W praktyce prowadzi to do bezkarności przestępców” – stwierdzono.

Wskazano, że celem ustawy jest przeciwdziałanie i zapobieganie antysemityzmowi i jego przejawom na Ukrainie.

Przyjęta dziś w drugim czytaniu ustawa definiuje pojęcie antysemityzmu i wylicza jego główne przejawy. Wprowadza zakaz antysemityzmu i jego przejawów oraz przewiduje odpowiedzialność za złamanie przepisów.

Zgodnie z ustawą za przejawy antysemityzmu uważa się m.in. wzywanie do, zatajenie albo usprawiedliwianie zabójstwa lub skrzywdzenia osób pochodzenia żydowskiego, a także wygłaszanie nieprawdziwych, stereotypowych i nienawistnych twierdzeń o osobach pochodzenia żydowskiego.

Przejawem antysemityzmu jest też negowanie faktu prześladowania i masowej zagłady Żydów (Holokaustu) w czasie II wojny światowej, a także tworzenie i rozpowszechnianie materiałów zawierających antysemickie twierdzenia, publiczne wykorzystywanie symboli o treści antysemickiej.

Za przejaw antysemityzmu uznano też umyślne uszkodzenie, zniszczenie i zbezczeszczenie budynków i innych obiektów należących do osób pochodzenia żydowskiego, do wspólnot żydowskich i organizacji, a także obiektów religii i kultu, miejsc pochówków, pomników z pobudek antysemickich.

Dokument przewiduje cywilno-prawną i karną odpowiedzialność za złamanie zawartych w niej przepisów oraz rekompensatę uszczerbków materialnych i moralnych, do jakich doszło w wyniku antysemickich działań.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl