fot. PAP/EPA

USA przekażą Ukrainie kutry patrolowe i pociski przeciw okrętowe

USA chcą wzmocnić flotę ukraińską. Przekażą Ukrainie kutry patrolowe i pociski przeciwokrętowe. Ma to być odpowiedź na działania Rosji na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym.

W lipcu Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu zaaprobowała ustawę o budżecie obronnym USA. Przewiduje ona 250 miliardów dolarów na pomoc militarną Ukrainie.  Ekspert waszyngtońskiego think tanku Amerykańskiej Rady Polityki Zagranicznej Stephen Blank ujawnia, że pomoc ta będzie przekazana między innymi w formie kutrów patrolowych i pocisków przeciwokrętowych.

– O ile mi wiadomo, chodzi przede wszystkim o dostawy broni dla ukraińskiej marynarki wojennej. Istnieje zagrożenie na Morzu Azowskim, a nawet Czarnym. Wygląda na to, że Rosja stara się uderzyć w gospodarkę Ukrainy i niewykluczone, że będzie groziła nawet blokadą Odessy czy wysadzeniem desantu na brzegu Morza Azowskiego, by sprowokować ukraińską armię – powiedział.

Amerykański ekspert podkreślił, że Ukraina powinna skupić się na wzmacnianiu obronności, lecz także na reformach, które uczynią ją silniejszą. Jak wskazał politolog Marcin Adamczyk – dostawy amerykańskiej broni do USA nie powinny dziwić.

– Od pewnego czasu na Morzu Azowkim dochodzi do spięć, gdzie Rosja próbuje sprowokować Ukrainę do agresywnej odpowiedzi, co mogłoby dać Rosji powód do zajęcia wybrzeża czy blokady morskiej Ukrainy – wskazał Marcin Adamczyk.

Profesor Włodzimierz Osadczy akcentował, że to, co się dzieje na Ukaranie, przypomina wydarzenia z czasów zimnej wojny.

– Strony biorące udział w zimnej wojnie dozbrajają reżim albo opozycję na Ukrainie. USA dozbrają władzę, a Rosja rebeliantów na wschodzie kraju. To wszystko mieści się w kategoriach polityki zimnej wojny i dotyczy raczej krajów trzeciego świata. Należy ubolewać, że Ukraina została potraktowana jako kraj, którym można rozgrywać w dużej polityce – wskazał profesor.

Wcześniej ambasador Ukrainy w USA Wałerij Czałyj poinformował, że Kijów interesuje się zakupem amerykańskich systemów obrony przeciwlotniczej. Temat ten omawiany był w zeszłym tygodniu podczas wizyty na Ukrainie doradcy prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Wiosną tego roku Ukraina kupiła od Stanów Zjednoczonych partię systemów przeciwpancernych Javelin.

TV Trwam News/RIRM

drukuj