By NASA - [1], Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47611517

Ukraina: Od początku roku 126 aresztowań na Krymie

Od początku roku obrońcy praw człowieka zarejestrowali na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim 126 zatrzymań oraz 587 naruszeń prawa do rzetelnego procesu sądowego – poinformował Eskender Barijew, szef ośrodka wsparcia Tatarów krymskich.

„Oznacza to, że praktycznie co drugi dzień ktoś z mieszkańców Krymu jest zatrzymywany przez rosyjskie służby i codziennie dwie osoby cierpią z powodu niesprawiedliwości okupacyjnych sądów. Ponadto naliczyliśmy również 169 przesłuchań i 80 przeszukań domów” – podkreślił Eskender Barijew podczas środowej konferencji w Kijowie, prezentując raport swojej organizacji na temat swobód obywatelskich na półwyspie.

Według obrońcy praw człowieka na Krymie jest 99 więźniów politycznych, z których 80 to Tatarzy krymscy, co zaznaczył dodając, że za każdą z tych liczb stoją złamane biografie uwięzionych i dramaty, które przeżywają ich rodziny.

Eskender Barijew zwrócił też uwagę na to, że naruszeń praw człowieka jest obecnie więcej niż w ubiegłym roku.

„Możemy stwierdzić, że rosyjska władza okupacyjna nasila represje. Rosja nie stosuje się do orzeczeń sądów i organizacji międzynarodowych. W związku z tym chcemy zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej, że sankcje wobec Federacji Rosyjskiej powinny być nie tylko kontynuowane, ale także zaostrzone” – oświadczył Eskender Barijew.

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, którzy stanowią 12 proc. mieszkańców półwyspu, w większości zbojkotowali głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.

Rosja zakazała działalności Medżlisu, tatarskiego samorządu, a jego przywódcy zmuszeni byli do opuszczenia półwyspu. Tatarzy są stale dyskryminowani przez rosyjskie władze, rugowani z własnych ziem, ich domy są przeszukiwane, a działacze porywani lub aresztowani pod zarzutem terroryzmu. Z tego powodu część Tatarów po zajęciu Krymu opuściła swoje domy i znalazła schronienie na tzw. Ukrainie kontynentalnej.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl