fot. flickr.com

Ukraina obchodzi 27. rocznicę ogłoszenia niepodległości

Ukraina obchodzi 27. rocznicę ogłoszenia niepodległości. W depeszy skierowanej do prezydenta Ukrainy Petro Poroszenko, prezydent Andrzej Duda zapewnia o dalszej działalności Polski rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z UE i NATO.

24 sierpnia 1991 r. Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej uchwaliła Deklarację Niepodległości. Została ona następnie zatwierdzona w ogólnokrajowym referendum. Polska była pierwszym państwem na świecie, która uznała niepodległość swojego wschodniego sąsiada.

Z okazji 27. rocznicy ogłoszenia niepodległości w  depeszy skierowanej do prezydenta Ukrainy, prezydent Andrzej Duda zapewnił o dalszej działalności Polski na rzecz wzmocnienia stosunków Ukrainy z Unią Europejską i NATO a także o wsparciu w realizacji ambitnych reform wewnętrznych, które zbliżą tej kraj do standardów zachodnich.

„W interesach Polski oraz Europy jest Ukraina jako nowoczesne państwo, z dobrze działającą gospodarką, która zagwarantuje swoim obywatelom wysoki poziom życia” – oświadczył prezydent RP.

Prezydent Andrzej Duda wyraził także przekonanie, że zbliżeniu społeczeństw Polski i Ukrainy służą partnerskie relacje między instytucjami państwowymi, systematycznie wzrastające obroty handlowe oraz rozwój kontaktów międzyludzkich.

„Mam nadzieję na osiągnięcie pozytywnych wyników również i w dialogu na temat tragicznych kart w naszej historii. Jestem przekonany, że partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą powinno być budowane na fundamencie prawdy o przeszłości i w duchu wyznawanych przez dwa narody wartości chrześcijańskich” – podkreślił prezydent Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj