foto. zbrodniawolynska.pl/IPN /

Ukraina gloryfikuje zbrodniarzy

Lwowska Rada Obwodowa podjęła decyzję o ogłoszeniu roku 2022 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii w tym regionie. UPA, na czele ze Stepanem Banderą, jest odpowiedzialna za masowe mordy dokonane na Polakach w latach 40. XX wieku.  

Decyzję o ogłoszeniu roku 2022 Rokiem Ukraińskiej Powstańczej Armii,  władze obwodu lwowskiego podjęły wczoraj. [czytaj więcej]  W przyszłym roku mija 80 lat od utworzenia tej zbrodniczej formacji, która w latach 1943 – 1944 przeprowadziła ludobójstwo na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

– To była wielka organizacja skupiająca bardzo radyklanych bojowników. Ich ideologiem był Stepan Bandera – mówi Piotr Boroń, historyk.

Ukraina – mimo ogromu tragedii dokonanej na Polakach przez ukraińskich nacjonalistów – gloryfikuje zbrodniarzy UPA. Tamtejsi deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej stwierdzili, że przyszły rok należy ogłosić rokiem UPA z uwagi na „istotny wkład w ukraiński wyzwoleńczo-rewolucyjny ruch doby II wojny światowej”.

– Niestety w tej chwili społeczeństwo i władze ukraińskie nawiązują w wielu aktach prawnych do pochwały ich działalności. Niestety odbywa się to przy dużej niewdzięczności dla Polski, która wspomaga państwo ukraińskie w różnych jego działaniach infrastrukturalnych. Pieniądze z Polski płyną na Ukrainę, a tymczasem Ukraina konsekwentnie chwali tych, którzy mordowali Polaków – wskazuje Piotr Boroń.

Na tym ukraińscy samorządowcy nie poprzestają. Chcą, by rok Ukraińskiej Armii Powstańczej ogłoszono nie tylko w obwodzie lwowskim, ale  w całym kraju. Już zwrócili się do Parlamentu w tej sprawie.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl