fot. Tomasz Strąg

Debata nt. wyzwań i zagrożeń związanych z Unijną Strategią na rzecz Bioróżnorodności 2030  

O wyzwaniach i zagrożeniach związanych z ogłoszoną w lipcu Unijną Strategią na rzecz Bioróżnorodności 2030 dyskutują uczestnicy międzynarodowej konferencji zorganizowanej pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Zaproszenie do udziału przyjęli goście z Brukseli, Estonii, Niemiec i Włoch.

Komisja Europejska zaproponowała „nową strategię ochrony i odbudowy lasów w UE”. Przewiduje ona m.in. ścisłą ochronę lasów pierwotnych i starodrzewów, odbudowę zdegradowanych drzewostanów, a także zapewnienie zrównoważonej gospodarki leśnej”.

Unijne pomysły wywołały ożywioną dyskusją. Pojawiają się pytania, czy zaproponowane rozwiązania i ścieżki dojścia do nich są właściwe i czy przyniosą Unii Europejskiej oraz jej mieszkańcom bezpieczną przyszłość. Dla Polski to także niepewność np. w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Jak podkreślił minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka, przed nami ważna dyskusja na forum unijnym i nakłanianie partnerów do przyjęcia rozwiazań dobrych dla przyrody i człowieka. Z kolei wiceminister klimatu, Małgorzata Golińska, apelowała o włączenie do dialogu naukowców, którzy pozwolą merytorycznie wzmocnić polskie stanowisko.

Minister Paweł Sałek, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych, zaznaczył, że Unia Europejska powinna brać pod uwagę wielowiekowe tradycje i szacunek do lasów, jaki jest naturalną cechą naszego narodu.

– Polacy potrafią żyć z lasu, z lasem i dla lasu. Dzisiaj obserwujemy taką sytuację, że podejście związane z niezrozumieniem działalności gospodarki leśnej w Polsce ma uboczne skutki, jeśli spojrzymy w przestrzeni medialnej na to, co się dzieje. Miejmy świadomość, że las dla Polaka jest tym, czym morze dla Anglika. To jest wpisane w naszą historię i kulturę. Nie możemy dopuścić do tego, aby podejście, które jest od wieków stosowane w Polsce, doznało uszczerbku wskutek wprowadzania różnego rodzaju zapisów, które będą szkodliwe także dla samej przyrody – powiedział Paweł Sałek.

Konferencję zainicjował Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl