UKE opublikuje warunki konkursu na operatora pocztowego

Do końca grudnia UKE opublikuje warunki konkursu na operatora pocztowego usługi powszechnej – zapowiedziała prezes UKE Magdalena Gaj. Operatorzy będą mieli trzy miesiące na zgłaszanie ofert. Zwycięzcę poznamy prawdopodobnie na przełomie czerwca i lipca 2015 r.

Usługa powszechna zakłada m.in. doręczanie i odbieranie przesyłek minimum pięć dni w tygodniu, a także posiadanie sieci placówek, które są dostępne dla osób niepełnosprawnych. Obecnie funkcję pocztowego operatora wyznaczonego pełni Poczta Polska S.A. Została wyłoniona w konkursie z 2012 r. na okres trzech lat. Nowy operator wyznaczony będzie pełnił tę funkcję w latach 2015-2025.

Bogumił Nowicki, przewodniczący Solidarności Poczty Polskiej ma nadzieję, że konkurs zostanie rozstrzygnięty na zasadach racjonalnych.

– A nie na zasadach jakiejś wręcz sekciarskiej ideologii liberalnej tzn. nie chodzi o to, żeby obywatel był dobrze obsłużony, ale by zniszczyć podmiot, który ciągle jest podmiotem państwowym. Jeżeli odejdziemy od ideologii niszczenia tego, co Polskie i państwowe mniemam, że konkurs zostanie przez Pocztę Polską bardzo łatwo wygrany. Tak naprawdę jedynym podmiotem, który może zapewnić skuteczne funkcjonowanie usług pocztowych w Polsce jako operator wyznaczona jest Poczta Polska – powiedział Bogumił Nowicki.

Poczta Polska przegrała już przetarg na obsługę m.in. administracji rządowej, prokuratury, urzędów wojewódzkich. Zwycięzcą przetargu o wartości ok. 33 mln zł został InPost. Dwuletnia umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

Poczta Polska odwołała się od wyniku tego przetargu. Argumentuje to tym, że oferta InPost, wybrana przez CUW jako najtańsza, jest wadliwa i powinna zostać odrzucona. Sprawę odwołania Poczty Polskiej rozpatrzy Krajowa Izba Odwoławcza.

RIRM

 

drukuj