UE: Belg Guy Verhofstadt kandydatem liberałów na szefa europarlamentu

Były premier Belgii i lider europejskich liberałów Guy Verhofstadt ogłosił w piątek swoją kandydaturę na szefa Parlamentu Europejskiego. Nowy przewodniczący tej instytucji, który zastąpi Niemca Martina Schulza, zostanie wybrany 17 stycznia w Strasburgu.

Unia Europejska to piękny polityczny projekt, który czerpie siłę ze swej różnorodności. W tych burzliwych czasach, gdy Europie zagrażają wszelkiego sortu nacjonaliści i populiści, potrzebujemy wizjonerów, budujących mosty i kompromisy. Chce być jednym z nich” – oświadczył Verhofstadt w nagraniu wideo, opublikowanym w piątek w internecie.

63-letni flamandzki polityk zasiada w europarlamencie od 2009 r. i jest przewodniczącym frakcji Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE); to czwarta co do wielkości grupa polityczna w PE. W latach 1999-2008 był premierem Belgii.

Jest zwolennikiem pogłębiania integracji europejskiej i federalizacji UE. W 2005 r. wydał książkę pt. „Stany Zjednoczone Europy”, w której proponuje utworzenie federacji krajów europejskich, które chcą zacieśniać integrację.

Parlament Europejski wybierze nowego przewodniczącego na styczniowej sesji plenarnej, w połowie swojej pięcioletniej kadencji. Swoich kandydatów zaproponowały niemal wszystkie frakcje w PE, z wyjątkiem skrajnej prawicy. Główna batalia rozegra się jednak zapewne pomiędzy kandydatami dwóch największych grup: chadekiem Antonio Tajanim oraz socjaldemokratą Giannim Pittellą. Obaj pochodzą z Włoch.

Zgodnie z porozumieniem zawartym w 2014 r. między chadekami i socjalistami przez pierwszą połowę obecnej kadencji PE na jego czele PE stał socjaldemokrata Martin Schulz, a przez drugą połowę funkcję tę ma pełnić przedstawiciel chadeckiej Europejskiej Partii Ludowej.

Wbrew uzgodnieniom z 2014 r. socjaliści wystawili jednak swojego kandydata, ponieważ uznali, że przejęcie funkcji szefa PE przez chadeka zakłóci równowagę między głównymi siłami politycznymi na najwyższych stanowiskach w UE. Chadecy kierują już Komisją Europejską (Jean-Claude Juncker) oraz Radą Europejską (Donald Tusk). Socjalistką jest szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl