fot. https://www.facebook.com/AKSiMTorun

Uczestnicy warsztatów w AKSiM odwiedzili toruński poligon

W piątek na uczestników warsztatów medialnych w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu czekały kolejne atrakcje. Młodzież udała się na poligon wojskowy. Było to możliwe dzięki życzliwości Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Kolejny dzień warsztatów dla młodzieży „Życie to… coś więcej!” przyniósł ich uczestnikom atrakcje wojskowe. Warsztatowicze udali się na poligon i mieli szansę zobaczyć, jak to jest być żołnierzem. [czytaj więcej]

– Młodzież przechodziła tory przeszkód. Były sprawdzane sprawności fizyczne, które na co dzień wykorzystują żołnierze – wskazał por. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy CSWOT w Toruniu.

Uczestnicy warsztatów sprawdzali, jak radzą sobie w czołganiu, biegu z bronią i przeciąganiu skrzynki z amunicją. Mieli też okazję zobaczyć w akcji swoich opiekunów.

To jednak nie był koniec zajęć w terenie. Szybkie szkolenie na poligonie, gdzie udali się uczestnicy warsztatów, obejmowało dużo poważniejsze zadania.

– Szukanie min za pomocą wykrywacza metalu, maskowanie, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, pierwsza pomoc czy kontakt z bronią, jeżeli chodzi o budowę broni i zapoznanie z tą budową – wyjaśnił por. Krzysztof Wójcik.

Kontakt z bronią wymagał nieraz dużo siły i celności. Oczywiście nad bezpieczeństwem czuwali żołnierze.

Na najlepszych warsztatowiczów czekały wyróżnienia.

Piątek był bardzo intensywnym dniem dla uczestników warsztatów. Zanim można było wyjechać na poligon, trzeba było się zdobyć na odrobinę skupienia, co w wakacje, gdy jest się młodym, nie jest oczywiste. O to, by wprowadzić młodych w świat armii, zadbał mjr Andrzej Lewandowski z CSWOT w Toruniu.

– Tematem prezentowanym młodzieży była rola sił zbrojnych w systemie obronności państwa – oznajmił wojskowy.

Wykład zdawał się cieszyć zainteresowaniem słuchaczy.

– Był dosyć ciekawy. Było dużo różnych opisów na temat różnych wojsk – mówiła jedna z warsztatowiczów.

Byli tacy, którzy chcą posiąść na te tematy więcej wiedzy i już planują, co zrobić, by ją zdobyć.

Dla Asi, która chce w przyszłości służyć w WOT, dzień był bardzo odkrywczy.

– Nie wiedziałam nawet, co polska armia ma na stanie, a czego nie ma – zaznaczyła.

Por. Krzysztof Wójcik wyjaśnił, że takie inicjatywy, jak piątkowy wykład i zajęcia terenowe mają w przyszłości zachęcić młodych, by wstępowali w szeregi armii. Każdy z nich ma inną motywację.

– Pewne osoby chcą zostać żołnierzami zawodowymi, inne wiążą to ze swoją pasją, jeszcze inne wstępują po to, żeby bronić ojczyzny w potrzebie – zaznaczył oficer prasowy CSWOT w Toruniu.

Po dniu pełnym atrakcji uczestnicy warsztatów wrócili do świata mediów. Przed nimi jeszcze dwa dni w Toruniu.

Warsztaty „Życie to… coś więcej!” odbywają się m.in. dzięki środkom pozyskanym z 1 % podatku dochodowego przeznaczonego na rzecz Fundacji „Nasza Przyszłość”.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl