[TYLKO U NAS] Por. K. Wójcik o zajęciach na poligonie dla uczestników warsztatów „Życie to… coś więcej!”: Staraliśmy się odzwierciedlić szkolenia i ćwiczenia, które na co dzień wykonują żołnierze

Na uczestników warsztatów wakacyjnych organizowanych przez Akademię Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu pt. „Życie to… coś więcej!” czekały w piątek wykłady o obronności oraz zajęcia terenowe na poligonie. Miały one zachęcić młodzież do przyszłej służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. O ich przebiegu w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja opowiadali por. Krzysztof Wójcik, oficer prasowy Centrum Szkolenia WOT w Toruniu oraz uczestnicy warsztatów Urszula Perkowska i Piotr Gromek. W roli korespondenta towarzyszył im o. Dawid Wilczyński CSsR, opiekun warsztatów.

Letnie warsztaty z cyklu Nowe widnokręgi pod hasłem ,,Życie to… coś więcej!” rozpoczęły się w Toruniu w środę. [czytaj więcej] W ich ramach uczniowie szkół średnich mogą rozwijać swoje talenty muzyczne, taneczne czy aktorskie, a także poznawać tajniki dziennikarstwa i dyplomacji.

https://twitter.com/TV_Trwam/status/1560242611339665408?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1560242611339665408%7Ctwgr%5Ec0a85fa70a38db4e56b8ca62708a7474c0662400%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwsksim.edu.pl%2Ftrwaja-warsztaty-wakacyjne-w-akademii-kultury-spolecznej-i-medialnej-w-toruniu-w-czwartek-rozpoczela-sie-czesc-dziennikarska%2F

W piątek uczestnicy warsztatów mogli również brać udział w patriotyczno-wojskowych zajęciach terenowych na poligonie, które składały się z 12 kursów. Uczestnicy zasięgnęli wiedzy na temat pierwszej pomocy przedmedycznej, budowy sprzętu i uzbrojenia, strzelania czy saperstwa.

– Głównym celem jest zachęcenie młodzieży i osób uczestniczących w tych warsztatach oraz wykładach do wstępowania do służby wojskowej w przyszłości, zapoznanie ich z rodzajami służby wojskowej, z wyposażeniem oraz wyjaśnienie im roli i zadań, jakie pełni wojsko w społeczeństwie, w systemie obrony państwa. Dobrze wyszkolona, liczna armia jest gwarantem naszego bezpieczeństwa. W związku z tym im więcej osób będzie zainteresowanych wstępowaniem do wojska, im więcej będziemy mieli żołnierzy, tym większe będzie nasze własne poczucie bezpieczeństwa i tym bardziej będzie wzmocniony system obrony państwa. Żyjemy obecnie w czasach, w których za naszą wschodnią granicą dzieje się wojna, więc wszyscy widzimy, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa narodowego – mówił oficer prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu, por. Krzysztof Wójcik.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że szkolenie wojskowe nie przeraża uczestników.

– Do Wojsk Obrony Terytorialnej przychodzi bardzo dużo młodych osób, które ukończyły 18. rok życia i na co dzień realizują tego typu szkolenia i tego typu kursy. W samym naszym Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej realizujemy ich ponad 40. To jest 40 różnorodnych kursów, natomiast każdy odbywa się w kilku edycjach. Jeżeli jednak chodzi o wrażenia młodzieży, należałoby zapytać ich – zwrócił uwagę wojskowy.

Jedna z uczestniczek, Urszula Perkowska, była wyraźnie zadowolona przebiegiem zajęć terenowych.

– Mimo wielkiego upału, który leje się z nieba, jest naprawdę fajnie. Bardzo profesjonalne podejście, miła atmosfera. Mamy tutaj wsparcie w każdym, z kim rozmawiamy – podkreśliła.

Pozytywnie oceniła też prowadzone zajęcia, pozwalające nabyć wiele niebanalnych umiejętności.

– Zdecydowanie najbardziej podobało mi się wykrywanie min (…). To było dla mnie najfajniejsze stanowisko – stwierdziła.

Wyraziła także zadowolenie z całokształtu warsztatów. Jej zdaniem mijają one jednak zdecydowanie za szybko. W tym roku organizatorzy wyszli naprzeciw tego typu uwagom uczestników, przez co tegoroczne warsztaty trwają o jeden dzień dłużej niż w latach poprzednich.

– Nie ma czasu na nudę, na przerwę. Cały czas coś robimy, ale bardzo dobrze, że nie nudzimy się, że spędzamy czas pozytywnie i  jak najbardziej każdemu, kto jeszcze się zastanawia, czy pojechać, zdecydowanie polecam – mówiła Urszula Perkowska.

Inny uczestnik, Piotr Gromek, który jest stałym bywalcem toruńskich warsztatów w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, zaznaczył, że wraca na nie co roku ze względu na niesamowitą atmosferę.

– To normalne bycie z Panem Bogiem. Muszę przyznać, że jest to bardzo rzadko spotykane w naszych czasach. Albo jakaś dewocja się wkrada w życie, albo jakaś obojętność na Pana Boga. Jest skrajne spolaryzowanie społeczeństwa, a tak, żeby ludzie normalnie żyli z Panem Bogiem, to się bardzo rzadko zdarza – a tu to jest i to właśnie mi się podoba – ocenił.

Z kolei z zajęć terenowych na poligonie najbardziej spodobał mu się panujący na nich klimat.

– Tu jest niesamowity klimat. Jest – powiedzmy to – bardzo przyjazny męskiej duszy. Nie wiem, jak to opisać, ale jest tu coś niesamowitego. Stojące wozy wojskowe. Ludzie w mundurach. Tutaj jest jakiś duch wojska. Ciężko mi jest powiedzieć, co konkretnie. Jest tu naprawdę pięknie, choć jest surowo – podkreślił.

Por. Krzysztof Wójcik zaznaczył, że zaangażowanie uczestników w przygotowane przez WOT kursy jest ogromne.

– Młodzież bardzo aktywnie bierze udział w zajęciach – zarówno grupa, która niedawno rozpoczęła to szkolenie, jak i grupa poprzednia. Starają się, widać zaangażowanie na każdym kroku – wskazał oficer prasowy CSWOT w Toruniu.

Zaznaczył, że zajęcia zostały specjalnie dopasowane dla ludzi młodych, aby były jak najbardziej atrakcyjne i aby pozostawiły w ich pamięci dobre wspomnienia.

 – Staraliśmy się odzwierciedlić szkolenia i ćwiczenia, które na co dzień wykonują żołnierze. Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy, jest ok. 12 różnych (…) punktów, na których instruktorzy tłumaczą dane zagadnienia. (…) Mamy punkty, na których młodzież sprawdza swoje umiejętności fizyczne, wykonując ćwiczenia, które wykonują żołnierze. Mówimy tu o ćwiczeniach związanych z czołganiem się, przeciąganiem skrzynek z amunicją, biegu z bronią, mówimy o ćwiczeniach związanych z przygotowaniami do rozpalenia ogniska, nie używając do tego zapalniczek czy zapałek, a krzesiwa, maskowaniu, mówimy tu o zajęciach z saperstwa. Tak naprawdę jest ogrom zajęć, z jakich na co dzień szkolą się żołnierze. Tylko (…) jest to forma bardziej dopasowana do wieku osób w nich uczestniczących  – tłumaczył wojskowy.

W przygotowaniu piątkowych zajęć terenowych udział brało kilkudziesięciu żołnierzy WOT, dzięki których pracy uczestnicy warsztatów mieli gwarancję dobrze spędzonego czasu.

Letnie warsztaty dla młodzieży w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu potrwają do niedzieli. Inicjatywa jest możliwa m.in. dzięki środkom z 1 % podatku dochodowego przekazywanego na Fundację „Nasza Przyszłość”.

Cała rozmowa dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl