fot. M. Marek/Nasz Dziennik

Uczelnie wyższe decydują, w jakiej formie prowadzone będą zajęcia w nadchodzącym roku akademickim

Zdalnie czy stacjonarnie – uczelnie wyższe decydują o tym, w jakiej formie prowadzone będą zajęcia w nadchodzącym roku akademickim.

Ruszyły szkoły, teraz czas na uniwersytety. W październiku naukę rozpoczną studenci, ale jej forma może być zróżnicowana.

– Uniwersytet przyjął trzy takie możliwe formy – jest to forma zajęć zdalnych z częścią stacjonarnych, stacjonarnych z częścią zdalnych i całkowicie zdalnych – wskazywał Adam Koprowski z biura prasowego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uniwersytet Jagielloński w Krakowie stawia na naukę zdalną, jeśli tylko jest to możliwe, bo – jak słusznie zauważają przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – charakter niektórych zajęć wymaga obecności.

– Wszystkie wykłady będą odbywały się on-line. Zajęcia, których nie jesteśmy w stanie przeprowadzić zdalnie ze względu na praktykę i wymogi STCW czy wymogi praktyk morskich, będą odbywały się blokowo, stacjonarnie – oznajmiła dr Agnieszka Czarnecka, rzecznik prasowy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Bo przecież praktyki na statku muszą odbywać się na miejscu, a te są stałym elementem w ramach zajęć na Wydziale Nawigacji. Częściowo obecni będą musieli być również studenci Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

– Na niektórych warsztatach, zajęciach terenowych czy zajęciach laboratoryjnych,  trudno sobie wyobrazić np. w Instytucie Chemii zajęcia laboratoryjne prowadzone on-line – wymienił Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Choć wydawać by się mogło, że dzięki nauce zdalnej studenci mogliby np. ograniczyć koszty związane z najmem akademika czy mieszkania, to jednak wielu z nich krytycznie patrzy na dominującą formę zdalnych zajęć teoretycznych na uczelniach wyższych.

 – Wydaje mi się, przynajmniej dla mnie, że w trybie zdalnym jest troszkę ciężej o tę motywację – mówił Sebastian, student informatyki.

Podobnego zdania jest Emilia, która nie wyobraża sobie zajęć na kierunku położnictwo w formie zdalnej.

– W moim przypadku nauczanie zdalne nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ moja praca wymaga umiejętności pracy z ludźmi, którą mogę zdobyć jedynie w bezpośrednim kontakcie z pacjentem – tłumaczyła studentka położnictwa.

Zajęcia stacjonarne prowadzone będą w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Wciąż trwa nabór na kierunki: dziennikarstwo i komunikacja społeczna, politologia, informatyka oraz informatyka medialna. Więcej informacji [tutaj]. 

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl