UAM w Poznaniu przedstawił dokument tzw. „polityki równościowej i antydyskryminacyjnej”, zawierający kategorie nieobecne w polskim porządku prawnym
Akademicki Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu wskazuje na alarmujące treści nowej tzw. „polityki równościowej i antydyskryminacyjnej” Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dokument posługuje się m.in. kategoriami nieobecnymi w polskim porządku prawnym.
Projekt dokumentu liczący 22 strony został przekazany przez rektora do wglądu wszystkim pracownikom uczelni. Jest to zapowiedź głęboko idących zmian w funkcjonowaniu społeczności akademickiej. Poszerzana jest tam ochrona przed tzw. mobbingiem i antydyskryminacyjną.
Jak jednak podkreśla członek zarządu AKO im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu oraz prof. z UAM-u, Witold Tyborowski, prawa te są już skutecznie zagwarantowane w ogólnopolskim prawodawstwie.
Projekt narzuca nowe rozumienie terminów, a także posługuje się kategoriami nieobecnymi w polskim porządku prawnym, takimi jak „tożsamość płciowa”, „osoba transpłciowa” czy „mowa nienawiści”. Zakłada się też powołanie sygnalistów.
– Rzeczą bardzo symptomatyczną jest, że wśród różnych grup ludzi potencjalnie zagrożonych nierównym traktowaniem wymienia się tylko środowiska LGBT. Projekt przewiduje powołanie konsultantów do ochrony różnych grup. Z nazwy wymieniony jest tylko konsultant dla środowiska LGBT. Projekt, jaki mieni się dokumentem prawnym, wymienia środowiska LGBT, które nie istnieją w polskim prawie. Zapisy wprowadzają definicje różnego rodzaju nadużyć i wykroczeń – one także nie istnieją w polskim prawie. Uściślana jest definicja molestowania seksualnego w sposób, który jest sprzeczny z polskim prawem. Gdyby się wczytać w obszerny dokument, zobaczymy, że nie jest on dopasowany do polskiego systemu prawnego – zwraca uwagę Witold Tyborowski.
Pracownicy UAM mogą zgłaszać uwagi, ale tylko poprzez komunikator. Dyskusja nad regulacjami odbędzie się w najbliższy poniedziałek tylko w gronie senatu uczelni.
Ze stanowiskiem w sprawie projektu „polityki równościowej” UAM można zapoznać się na stronie internetowej AKO im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu.
RIRM