Instytut Ordo Iuris opublikował raport pod hasłem „Rola Polski w powojennej odbudowie Ukrainy”

Instytut Ordo Iuris wskazuje, że bezpośredni lub przynajmniej pośredni udział Polski w powojennej odbudowie sąsiedniego państwa może obu stronom przynieść wymierne korzyści. Fundacja w poniedziałek opublikowała raport pod hasłem „Rola Polski w powojennej odbudowie Ukrainy”.

W dokumencie wskazano m.in., że włączenie się naszego kraju i rodzimych przedsiębiorców w odbudowę oznacza możliwość uzyskania intratnych kontraktów, finansowanych z różnych źródeł. W konsekwencji – jak podkreślają autorzy – pozwoli to polskim firmom na uzyskanie dochodów, które powrócą do naszego kraju.

Dr Tomasz Woźniak, współautor raportu, zwraca uwagę, że Polska mogłaby m.in. wykorzystać instrument pomocy wiązanej.

– Proponujemy wykorzystanie instrumentu znanego i dotychczas wykorzystywanego przez Polskę – kredytów wiązanych. Byłyby one udzielane w ramach pomocy, która jest wsparciem dwustronnym. Istota takiego kredytu polega bowiem na tym, że państwo uzyskujące kredyt, otrzymuje bardzo nisko oprocentowane środki. Większa część – około 60 proc. środków – powinna jednak zostać wykorzystana na zakup polskich towarów lub usług. W efekcie więc obie strony na tym zyskują – zaznacza dr Tomasz Woźniak.

Ordo Iuris wskazuje, że odbudowa Ukrainy powinna się dokonać dzięki wysiłkowi międzynarodowemu, ponieważ dochodzenie reparacji od Rosji może trwać dziesięciolecia. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, zaapelował z kolei do świata o wsparcie finansowe rzędu 5 mld dolarów miesięcznie na odbudowę kraju.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl