fot. https://twitter.com/Straz_Graniczna

Podlaskie: Straż Graniczna zatrzymała cudzoziemców podejrzanych o organizację nielegalnego przekraczania granicy

Straż Graniczna zatrzymała w Podlaskiem trzech cudzoziemców podejrzanych o udział w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy z Białorusią. Jeden z nich to tzw. kurier, dwaj pozostali to przewodnicy. Po postawieniu zarzutów cała trójka została aresztowana.

Obywatelowi Ukrainy i obywatelom Rosji przedstawiono zarzuty związane z organizowaniem przekroczenia granicy państwa wbrew obowiązującym przepisom. Sąd Rejonowy w Augustowie zastosował wobec mężczyzn 3-miesięczny areszt. Ponadto cudzoziemcy otrzymali decyzje o zobowiązaniu do powrotu z kilkuletnim zakazem wjazdu do krajów strefy Schengen – poinformowała w poniedziałek SG.

Jak podała rzecznik Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku mjr Katarzyna Zdanowicz, patrol Straży Granicznej zatrzymał do kontroli w miejscowości Strzelcowizna (gmina Płaska) osobowego mercedesa. 38-letni Ukrainiec przewoził czterech obywateli Indii, którzy – jak się okazało – nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusi do Polski.

Funkcjonariusze z placówki SG w Płaskiej zatrzymali również dwóch innych cudzoziemców, którzy nielegalnie usiłowali przekroczyć granicę z Polski na Białoruś.

„Jeden z nich podawał się za obywatela Rosji, drugi – Turkmenistanu. Zeznania ich nie były spójne, twierdzili m.in., że chcieli dostać się do Niemiec” – powiedziała mjr Zdanowicz.

Okazało się jednak, że obaj to obywatele Rosji w wieku 38 i 43 lat, i że są powiązani ze sprawą tzw. kuriera. Według ustaleń SG, to oni przeprowadzili bowiem przez granicę nielegalnych imigrantów z Indii i doprowadzili ich do kierowcy, który miał ich przewieźć dalej, do Europy Zachodniej.

Jak wynika ze statystyk Podlaskiego Oddziału SG, od początku roku jego funkcjonariusze zatrzymali 101 osób podejrzanych o pomocnictwo i organizowanie nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy; w ubiegłym roku takich osób było 415.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl