fot. PAP/EPA

U. Von der Leyen: KE przeznaczy miliard euro na pomoc dla Turcji w odbudowie po trzęsieniu ziemi

Komisja Europejska przekaże Turcji miliard euro na pomoc w odbudowie po trzęsieniu ziemi – zapowiedziała w poniedziałek szefowa KE, Ursula von der Leyen. Kolejne 108 milionów euro zostanie przeznaczone na pomoc dla Syrii, również poszkodowanej przez trzęsienie ziemi w ubiegłym miesiącu.

W trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7,8, które 6 lutego dotknęło pogranicze turecko-syryjskie, zginęło ponad 52 tys. ludzi. Ponad 200 tys. budynków zawaliło się lub zostało poważnie uszkodzonych, przy czym największe zniszczenia dotknęły Turcję. 13,5 mln ludzi – jak przypomina turecka agencja Anatolia – zostało dotkniętych skutkami wstrząsów sejsmicznych.

„Miliony ludzi straciły dach nad głową i nadal mieszka w namiotach” – powiedziała cytowana przez agencję AP von der Leyen, otwierając w Brukseli jednodniową konferencję darczyńców.

Uczestniczą w niej również organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

„Musimy zmobilizować się do rekonstrukcji. Domy, szkoły i szpitale muszą zostać odbudowane z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa sejsmicznego. Wodociągi, kanalizacja oraz pozostałe elementy infrastruktury krytycznej muszą zostać naprawione. Potrzebny jest kapitał na ponowne uruchomienie firm, żeby ludzie mogli zarobić na życie” – powiedziała von der Leyen.

Międzynarodowy Komitet Ratunkowy (IRC) stwierdził, że liczy na jak najszybsze podjęcie działań. Tanya Evans, dyrektor IRC w Syrii, przypomniała, że niezbędne są fundusze na żywność, schronienie, czystą wodę, a także wsparcie dla nadwyrężonego systemu opieki zdrowotnej, w tym zapewnienie leków i sprzętu medycznego.

„Jeśli się to nie uda, najbardziej bezbronni zapłacą za to cenę” – powiedziała Evans.

W Syrii szczególnie dotkniętym obszarem były kontrolowane przez siły rebeliantów tereny na północnym zachodzie kraju. Pomoc humanitarna docierała tam skąpo i z ogromnym trudem, bowiem dopiero po kilku dniach po wstrząsach rząd w Damaszku zgodził się na otwarcie dodatkowych przejść granicznych z Turcją, przez które mogła być przekazywana pomoc.

Z szacunków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) wynika, że koszt odbudowy w samej tylko Turcji przekroczy 103 mld dolarów.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl