[TYLKO U NAS] T. Latos: Pierwszy raz postulat zwiększania nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB zaczyna być realizowany

Byłem zszokowany tym, co przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej robili w czasie prac w komisji nad ustawą zwiększającą nakłady na służbę zdrowia. Robili wszystko, by zablokować prace nad tą ustawą – powiedział w rozmowie z redaktorem TV Trwam Szymonem Kozupą poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Jak dodał, proces zwiększania nakładów na służbę zdrowia do 6 proc. PKB już się rozpoczął.

Co by nie powiedziała opozycja, jak by tego nie krytykowała, to mamy swego rodzaju rewolucyjną zmianę. Pierwszy raz postulat zwiększania nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB zaczyna być realizowany. Możemy dyskutować o charakterze tego wzrostu, kiedy będzie mniejszy, a kiedy będzie większy, natomiast ten proces już się rozpoczął. To jest wspaniała wiadomość dla polskich pacjentów – powiedział wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia.

Samo zwiększenie nakładów na służbę zdrowia bez zmiany systemu i bez stosownych ustaw nie ma sensu, ponieważ cały system należy naprawić – dodał.

Rozmówca TV Trwam wskazał, jak wyglądały prace w sejmowej komisji nad projektem ustawy zwiększającym finansowanie służby zdrowia.

Byłem zszokowany tym, co działo się w komisji. Na szczęście opozycja poszła po rozum do głowy i w głosowaniu jednomyślnie poparła tę ustawę. Ale w komisji głosowali przeciw niej i ją blokowali. Powiem więcej, zgłaszali nawet wnioski o przerwę, żeby zablokować prace nad tą ustawą. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej robili wszystko, aby nie było zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w Polsce – zaznaczył Tomasz Latos.

Być może kiedyś dojdziemy do przeznaczania 6,8 proc. PKB na służbę zdrowia, ale na razie zrealizujmy obecną propozycję mówiącą o 6 proc. PKB – dodał.

Zawsze można dyskutować o tym, czy te 6 proc. PKB będzie wystarczające czy nie powinno być więcej. Być może kiedyś dojdziemy do większych nakładów. Na razie trzeba zrealizować 6 proc. PKB, o które postulowały od 20 lat wszystkie środowiska medyczne. Do tej pory było to tylko marzeniem. PO i PSL nawet nie próbowali tego zrealizować chociaż w minimalnym stopniu – powiedział polityk.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia odniósł się również do zarzutów Platformy Obywatelskiej, która przyjęła narrację, jakoby w budżecie na 2018 r. było mniej pieniędzy na służbę zdrowia niż w 2017 r.

Platforma Obywatelska niestety nie umie liczyć środków finansowych, które są wydawane w budżecie w różnych działach, również w NFZ. Budżety trzeba zawsze porównywać np. styczeń do stycznia albo grudzień tego roku do grudnia roku przyszłego. Co będzie w grudniu przyszłego roku, tego jeszcze nie wiemy. W tym roku rzeczywiście wydaliśmy rekordową kwotę na ochronę zdrowia. Było tak dlatego, że w ciągu roku nowelizowane były plany budżetu i udało się znaleźć dodatkowe pieniądze, które wydajemy w ministerstwie, czy też poprzez NFZ – powiedział Tomasz Latos.

Więcej o zwiększonych nakładach na służbę zdrowia do 6 proc. PKB można przeczytać [tutaj].

RIRM

drukuj