fot. Tomasz Strąg

Z. Ziobro: Tworzymy mechanizm, który spowoduje, że kliki w sądownictwie zostaną przewietrzone

Chcemy dać szansę przyzwoitym ludziom, którzy w wymiarze sprawiedliwości byli spychani na margines; tworzymy mechanizm, który spowoduje, że kliki w sądownictwie zostaną przewietrzone – mówił w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

We wtorek KRS opublikowała komunikat, w którym namawia do uczestnictwa w proteście przeciw reformie sądownictwa.

„Rozwiązania w projektach ustaw o SN i KRS likwidują niezależność sądów” – napisał w komunikacie rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.

„W piątek spotykamy się przed Pałacem Prezydenckim i przed sądami w całym kraju, by wyrazić naszą opinię o niszczeniu państwa prawa” – zapowiedział.

O zaproszenie przez KRS na piątkową manifestację pytany był minister Zbigniew Ziobro w piątek w TVP Info.

„To jest kolejny, nie wiem, czy ostatni, argument, który przemawia za tym, aby dokonać zasadniczej zmiany Krajowej Rady Sądownictwa” – ocenił minister.

„Jeżeli do KRS trafią ludzie, którzy mają niski poziom moralny, etyczny, a czasami wręcz są ludźmi zdemoralizowanymi, o czym świadczyć może ich zachowanie w różnym wymiarze, to później działanie tego organu bardzo negatywnie wpływa na standardy w całym sądownictwie. I my chcemy dokonać zmiany” – zapowiedział Zbigniew Ziobro. Dodał, że rząd reformując wymiar sprawiedliwości chce odejść od „korporacji sędziowskiej” na rzecz demokracji.

„To, o czym mówi KRS nie ma nic wspólnego z wolnymi sądami. Chyba, że wolnymi od prawa, etyki, zasad, dyscypliny pracy, profesjonalizmu, osobistej kultury w stosunku do ludzi, którzy często są traktowani, jak śmieci w sądach” – wyliczał.

Podkreślił jednocześnie, że w sądownictwie jest „wielu przyzwoitych ludzi”, którzy – w ocenie ministra – byli spychani na margines.

„My chcemy dać im szansę i chcemy stworzyć mechanizm, który spowoduje, że te bardzo gęste klimaty, które doprowadziły do wytworzenia się sitwy, kliki w sądownictwie zostaną przewietrzone poprzez mechanizm demokratycznego wyboru sędziów” – zaznaczył.

Zdaniem ministra istota rzeczy w Polsce sprowadza się do tego, jak będzie zarządzane sądownictwo.

„Czy to będzie ta przegniła korporacja. Ten korporacyjny system państwo w państwie, czy wpuścimy tam tlen związany z czynnikiem demokratycznym” – zaznaczył Zbigniew Ziobro.

W czwartek odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie złożonych przez prezydenta projektów: ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. W piątek Sejm opowiedział się za skierowaniem ich do dalszych prac w komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Ich odrzucenia chciała PO, Nowoczesna oraz koło Unii Europejskich Demokratów.

Sejmowa komisja sprawiedliwości ma zajmować się prezydenckimi projektami ws. KRS i SN w przyszły wtorek, środę i czwartek. Drugie czytanie prezydenckich projektów zaplanowano wstępnie na 6 grudnia.

PAP/RIRM

drukuj