[TYLKO U NAS] M. Małecki: Działania biznesowe Rosji i Niemiec stanowią niebezpieczeństwo dla Europy

Działania biznesowe Rosji i Niemiec stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sekretarz stanu w kancelarii premiera Maciej Małecki. Polityk odniósł się w ten sposób do powołania byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schrödera do rady nadzorczej rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft.

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder znalazł się na szczycie rosyjskiego koncernu energetycznego Rosnieft. W ubiegły piątek na spotkaniu akcjonariuszy Schröder został wybrany do rady nadzorczej spółki. Jak podkreślił Maciej Małecki, taka sytuacja powinna być wręcz niedopuszczalna w świecie demokratycznym.

Jeszcze jako kanclerz Niemiec Gerhard Schröder wspólnie z Rosją rozpoczął budowę pierwszej nitki gazociągu Nord Stream. Następnie, kiedy przegrał wybory, ponieważ Niemcy uznali, że nie powierzą partii SPD władzy, Schröder znalazł pracę w Nord Stream u Putina. Więc od wielu lat żyje on z pieniędzy Putina. Nominacja Gerharda Schrödera na szefa rady nadzorczej koncernu Rosnieft to jest jeden z bardzo jaskrawych przykładów – co najmniej na krawędzi – korupcji politycznej – powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Tylko naiwne osoby mogą łudzić się tym, że Gerhard Schröder w oczach Władimira Putina ma tak wysokie zdolności managerskie, że właśnie to jego wynajmuje on na kluczowe stanowisko w jednej ze swoich siłowych spółek – dodał.

Gość „Aktualności dnia” wskazał na reakcje ze strony Niemiec.

W Niemczech słychać głosy niezadowolenia z racji tego, że były kanclerz zasiada teraz w radzie nadzorczej rosyjskiej spółki. Pojawił się m.in. komentarz: „Żaden kanclerz Niemiec nie upadł tak nisko”. Jeżeli te głosy z Niemiec nie są czystą hipokryzją na pokaz, to Niemcy powinny jednoznacznie odciąć się od projektu Nord Stream II. Niemcy powinny dziś głośno powiedzieć: „Zatrzymujemy Nord Stream II. Wychodzimy z tego projektu. Nie dopuszczamy sytuacji, w której najbardziej wpływowi niemieccy politycy są kupowani pieniędzmi Putina”. Taka reakcja pokazałaby, że najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne Europy i solidarność europejska – podkreślił Maciej Małecki.

Absolutnie nie wierzę w to, żeby Niemcy przyjęli takie rozwiązanie – przyznał gość „Aktualności dnia”.

Ze strony Niemiec będą jedynie pomruki udawanego niezadowolenia, które przeminą. Natomiast projekt Nord Stream II będzie przez niemieckich polityków (niezależnie od ich opcji) kontynuowany. Niestety, to pokazuje, że Niemcy łamią europejską solidarność energetyczną – wskazał polityk.

Działania biznesowe Niemiec i Rosji są szkodliwe nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale naszej części Europy – powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem Macieja Małeckiego można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj