fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Amerykańskie firmy bardziej zainteresują się polskim rynkiem

W swoim przemówieniu Donald Trump powiedział, że Polska jest „strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Południowej”. Myślę więc, że to będzie zachęta dla firm w USA, aby aktywniej wchodzić do Polski – powiedział w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk. Poseł do Parlamentu Europejskiego zaznaczył, że w historii nie było jeszcze tak pro-polskiego wystąpienia prezydenta USA w Polsce.

Mieliśmy sprzyjających amerykańskich prezydentów, jak np. Ronald Regan, George Bush junior i senior, ale tak pro-polskiego wystąpienia prezydenta do tej pory jeszcze nie było. W przemówieniu Donald Trump ze szczegółami pochylił się nad polską historią. Należy podkreślić, że prezydent, który musiał poświęcić sporo czasu, żeby zapoznać się z takim tekstem, musiał się także zastanowić nad polska historią i przesłaniami z niej wynikającymi. To zostanie w jego pamięci przez wiele lat – wskazał gość programu „Aktualności dnia”.

Donald Trump na pl. Krasińskich jaśniał z każdą minuta swojego przemówienia – dodał poseł do Parlamentu Europejskiego.

Przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych było realizowane coraz swobodniej. Na początku wydawał się spięty, ale reakcje Polaków na jego słowa przybliżały mu reakcje Amerykanów na jego spotkania, które regularnie odbywa na stadionach. Wobec niego trwa nieustanna krytyka w mediach, ale tzw. zwykli ludzie na bezpośrednich spotkaniach z nim zachowują się identycznie jak Polacy. On po prostu się poczuł jak u siebie na spotkaniach ze swoimi zwolennikami. Myślę, że to mogło na trwałe zmienić jego podejście do Polski – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

Ze względu na technologię wydobywania ropy łubkowej i gazu łubkowego Stany Zjednoczone są w stanie zaoferować całemu światu bardzo tani gaz – podkreślił polityk, odnosząc się do kwestii biznesowych, jakie były poruszane podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce.

Możliwości Ameryki są olbrzymie. Rząd Stanów Zjednoczonych mimo liberalnej i otwartej gospodarki ma bardzo ważny instrument, czyli koncesję na wydobycie gazu. (…) Wczoraj padła deklaracja prezydenta USA, że jeżeli chodzi o dostawy gazu do Polski i krajów Trójmorza, to rząd amerykański jest gotowy te kraje zaopatrywać, pod warunkiem, że zgłoszone zostanie zapotrzebowanie. Co więcej, Donald Trump zaznaczył, że Ameryka nie będzie dostaw tego gazu wykorzystywała politycznie i nie pozwoli na to, żeby jakikolwiek kraj na świecie uczynił z gazu narzędzie oddziaływania politycznego. To było bezpośrednie odniesienie się do Gazpromu i Rosji, która oferuje ten gaz po bardzo wysokich cenach i używa go jednocześnie jako narzędzie polityczne – zaznaczył dr Kuźmiuk.

Ekonomista wskazał również, jakie kwestie ekonomiczne możemy jeszcze bardziej zacieśnić z gospodarką Stanów Zjednoczonych.

Ważną kwestią poruszaną podczas wizyty Donalda Trumpa była zgoda na sprzedaż systemu Patriot. (…) Zapadła zgoda, że Amerykanie zgodzą się na polonizację tych rakiet. Chodzi o to, że polskie zakłady przemysłowe będą mogły korzystać z amerykańskiej technologii. Myślę, że z racji tej wizyty przedsiębiorstwa amerykańskie bardziej zainteresują się Polską. Zwróćmy uwagę, że w przemówieniu Donalda Trumpa Polska została nazwana „strategicznym partnerem Stanów Zjednoczonych w Europie Środkowo-Południowej”. Myślę więc, że to będzie zachęta dla firm w USA, aby aktywniej wchodzić do Polski – zaznaczył Zbigniew Kuźmiuk.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem dr. Zbigniewa Kuźmiuka można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj