[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel: Radio Maryja i TV Trwam są mi bliskie

Radio Maryja to jest ogromna wartość i wielki dar dla Kościoła, ale też i dla społeczeństwa w Polsce – mówił dla TV Trwam ks. bp Wiesław Śmigiel w 26. rocznicę powstania rozgłośni. Będę uczestniczył w uroczystościach i modlił się razem z wami – zapewnił biskup nominat diecezji toruńskiej.

Ks. Biskup wskazał m.in. na swoją styczność z Radiem Maryja i powstałą wokół niego społecznością. Jak podkreślił, toruńskie media są mu bliskie.

– W większości parafii są Koła Radia Maryja, są grupy Rodziny, Przyjaciół Radia Maryja i ja się w czasie wizytacji kanonicznej bardzo często spotykałem z tymi wspólnotami. Co więcej, głosiłem też katechezy w Radiu Maryja. O. Zdzisław Klafka CSsR często do mnie dzwonił (…) i przygotowywałem katechezy dla słuchaczy Radia Maryja, więc Radio Maryja i TV Trwam są mi bliskie – zaznaczył ks. bp Wiesław Śmigiel.

Jak wskazał, „nie ulega wątpliwości, że media są szansą dla Kościoła” a w „gąszczu przekazu informacji i różnych nadawców nie tylko jest miejsce, ale wręcz jest konieczność, żeby byli też nadawcy katoliccy”.

­

– Żeby był głos, który niesie przesłanie religijne, po prostu przybliża Jezusa Chrystusa. Św. Jan Paweł II napisał kiedyś, że każde medium spełni swoje zadania, internet spełni swoje zadanie, jeśli tam człowiek będzie mógł spotkać twarz Jezusa Chrystusa, osobę Jezusa Chrystusa. To jest ogromne zadanie i tak widzę role Radia Maryja i TV Trwam. Pierwsze zadanie, najważniejsze, to ewangelizacja – i to się dzieje (…), a po drugie, to jest też kształtowanie tej rzeczywistości, która nas otacza w takim duchu chrześcijańskim, przemiana rzeczywistości ziemskich. Tam też jest odwoływanie się do zasad społecznych, do moralności i do różnych wydarzeń – mówiłks. biskup nominat.

Pewnie najbardziej wszystkich interesuje aspekt polityczny, ale kłopoty z nim wynikają z niewłaściwego rozumienia słowa „polityka” – dodał rozmówca Telewizji Trwam.

– Nam polityka się kojarzy z rywalizacją partii politycznych, natomiast znowu odwołam się do tego, co mówił św. Jan Paweł II: „polityka to roztropna troska o dobro wspólne” – czyli pozytywny aspekt. I jeżeli tak spojrzymy na politykę, to jest to po prostu troska o nasz wspólny dom, o Ojczyznę, o to, co nas otacza. W takim wymiarze również media katolicki powinny kształtować ten wspólny dom, zawsze w odwołaniu do zasad chrześcijańskich – podkreślił.

Na 26. urodziny ksiądz bp Wiesław Śmigiel życzy Radiu Maryja przede wszystkim „dynamicznego rozwoju”.

– Życzę, żeby to radio się rozwijało, żeby docierało do jak największej liczby ludzi. Życzę też, żeby spotykało się ze zrozumieniem społeczeństwa, ponieważ ono niesie Jezusa Chrystusa, niesie Ewangelię, Dobrą Nowinę. W tym wymiarze to jest ogromna wartość i wielki dar dla Kościoła, ale też i dla społeczeństwa w Polsce – podkreślił ksiądz bp Wiesław Śmigiel, biskup nominat diecezji toruńskiej w rozmowie z TV Trwam.

RIRM

drukuj