[TYLKO U NAS] K. Drzazga: Zablokowanie portu w Świnoujściu byłoby ogromnym ciosem dla interesów państwa

Jest to dla nas wielkie zaskoczenie i ewidentne nierówne traktowanie. Nic nie tłumaczy strony niemieckiej i tego, jak nas traktuje. Jeśli port zostanie zablokowany na stałe, to olbrzymi cios dla interesów państwa – powiedział na antenie Radia Maryja w czwartkowych „Aktualnościach Dnia” o orzeczeniu sądu w Hamburgu ws. Nord Stream I wiceprezes zarządu Portu Świnoujście Kazimierz Drzazga.

Wyższy sąd administracyjny w Hamburgu utrzymał w mocy wyrok, który odrzucał skargę polskich portów ws. budowy Nord Stream I. Chodzi o prośbę polskiej strony dotyczącą wkopania niewielkiego odcinka gazociągu w dno morza.

– Jest to dla nas wielkie zaskoczenie i ewidentne nierówne traktowanie. Nic nie tłumaczy strony niemieckiej i tego, jak nas traktuje. Nie oczekujemy specjalnych względów za to, że ponieśliśmy z rąk Niemców wiele krzywd. Chcemy tylko, by traktowano nas przyzwoicie i zgodnie z prawem. Nie ukrywam, że gdyby rząd PO-PSL był bardziej zdecydowany, to nigdy by do tego nie doszło. Jeśli już by doszło, to odcinek rurociągu na polskim odcinku musiałby być zachowany – powiedział wiceprezes zarządu Portu Świnoujście Kazimierz Drzazga.

– Gazociąg jest jedynym elementem determinującym w sposób trwały możliwość pogłębienia toru wodnego. Gazociąg tak ułożony wyznaczy granice możliwości rozwoju portu w Świnoujściu w zakresie przyjmowania statków z zanurzeniem większym niż przewidują to obecne przepisy. Należy rozumieć to tak, że port zostanie zablokowany na stałe, a to olbrzymi cios dla interesów państwa – dodał

W jego opinii inwestycja Nord Stream I uderza w bezpieczeństwo energetyczne Polski, ale też innych krajów Europy Środkowej.

– Cały czas wracam do konsultacji premiera Donalda Tuska i pani kanclerz Angeli Merkel z 21 czerwca 2011 roku i w ślad za wypowiedziami, że nie zostały sporządzone stosowne dokumenty prawne, chroniące nasze interesy. To tak, jakby ktoś sprzedawał dom komuś nieznajomemu i powiedział, że wierzy na słowo, że zapłatę otrzyma jutro – podkreślił.

– To też uderzenie w cała Europę Środkową. Ma to też związek z Nord Stream II. Puszczenie gazu całkowicie przez Bałtyk uzależniłoby nas od dwóch państw – Rosji i Niemiec – dodał.

Całą rozmowę z wiceprezesem ds. infrastruktury zarządu Portów Szczecin i Świnoujście Kazimierzem Drzazgą z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj