[TYLKO U NAS] J. Kwieciński: Polska jest obecnie jedną z najszybciej rosnących gospodarek UE

Jesteśmy jedną z najszybciej rosnących gospodarek Unii Europejskiej i najsilniej rosnącą gospodarką spośród największych gospodarek europejskich – akcentował Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, w rozmowie z red. Szymonem Kozupą z TV Trwam News. Minister odnosząc się do realizacji programu „Mieszkanie plus” zaznaczył, iż rocznie powinno być budowanych ok. 220-250 tys. mieszkań w Polsce.

Jerzy Kwieciński ustosunkował się do zapowiedzi planowanego zmniejszenia funduszy dla Polski w ramach nowego budżetu Unii Europejskiej. Wyjaśnił, że kiedy była procedowana poprzednia perspektywa finansowa, na lata 2014-2020, było wiadomo, że będzie to największa pod względem finansowym perspektywa dla Polski, gdyż wtedy byliśmy ubogim krajem. W tej chwili staliśmy się znacznie bogatsi jako kraj, ale również jako regiony – zaznaczył.

– Mazowsze, jeden z naszych regionów, musieliśmy podzielić na dwie części, bo zostałby cały wyłączony ze wsparcia. Obecnie Mazowsze mamy podzielone na dwa regiony, wyłączona jest aglomeracja warszawska i otoczenie. Sama aglomeracja warszawska ma ponad 150 proc. średniej unijnej, tzn. jeślibyśmy z tej aglomeracji – oczywiście jest to ćwiczenie teoretyczne – stworzyli nowy kraj członkowski Unii Europejskiej, to byłby drugim, po Luksemburgu, najbogatszym krajem w UE. My się bogacimy. I to nie tylko Mazowsze. Próg 75 proc., który umożliwia skorzystanie z największych środków unijnych w ramach polityki spójności, przekroczyły dwa kolejne regiony: Dolny Śląsk i Wielkopolska. Oznacza to, że z czystej arytmetyki tych pieniędzy będzie musiało popłynąć do Polski mniej – tłumaczył minister inwestycji i rozwoju.

Innym powodem zmniejszenia funduszy jest 10 proc. dziura w budżecie Unii Europejskiej spowodowana wychodzeniem Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Unię będzie również kosztować polityka migracyjna, walka z terroryzmem oraz zagrożeniem militarnym ze Wschodu.

– To oznacza, że mamy mniejsze szanse na taki budżet, jaki był w poprzedniej perspektywie i na mniejsze środki dla naszego kraju. Chcę jednak wyraźnie powiedzieć, że będziemy starali się zapewnić możliwie jak najwyższe wsparcie finansowe dla polityki spójności – największej polityki inwestycyjnej w UE – oraz dla naszych rolników w ramach wspólnej polityki rolnej – mówił polityk.

Minister przypomniał również, że w drugiej połowie 2017 r. wzrost gospodarczy Polski wyniósł 5 proc. Ten wzrost napędzany był przez konsumpcję, rosnący eksport i inwestycje. Szczególnie ten ostatni czynnik będzie w 2018 r. silnikiem napędzającym gospodarkę – zaznaczył.

– Jesteśmy jedną z najszybciej rosnących gospodarek Unii Europejskiej i najsilniej rosnącą gospodarką spośród największych gospodarek europejskich – akcentował minister.

Jerzy Kwieciński odniósł się także do przyspieszenia przez rząd realizacji programu „Mieszkanie plus”. Wskazał, iż premier Mateusz Morawiecki określił tę inicjatywę jako absolutny priorytet na najbliższe miesiące, gdyż potrzeba posiadania mieszkania jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka.

– Brakuje nam przede wszystkim tanich mieszkań na wynajem dla ludzi mniej zamożnych, ale również dla młodych ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie zawodowym. Dostęp do takich mieszkań nie tylko pozwoliłby, aby dostać dobrą pracę, ale zwiększyłby mobilność Polaków, tzn. Polacy staraliby się wykonywać swoje zawody tam, gdzie jest miejsce w zakładach pracy, miejsce w gospodarce dla nich (…). Sektor prywatny dobrze dostarcza mieszkania dla mieszkańców średnio i wysoko zamożnych, natomiast brak jest dobrej oferty dla osób mniej zamożnych. Tę lukę ma zapełnić program „Mieszkanie plus”– podkreślił gość TV Trwam.

Aby program „Mieszkanie plus” mógł lepiej działać – przygotowywane są ramy prawne, czyli specustawa mieszkaniowa.

– Z jednej strony, pozwoli na znaczące skrócenie procesu biurokratycznego, procesu, w którym uzyskuje się zgody na budowę mieszkań. Z drugiej strony, chcemy znacznie ułatwić dostęp do gruntów, na którym możemy budować w miastach. Ten dostęp jest ograniczony ze względu na najniższą podaż działek budowlanych. Za pomocą tej ustawy chcemy ten kanał udrożnić – zwrócił uwagę minister.

Obecnie budowanych jest 2 tys. mieszkań, a pierwsze z nich będą oddawane w drugim kwartale tego roku.

– 25 tys. mieszkań jest przygotowywanych, ale to nadal za mało. Chcielibyśmy, żeby do końca przyszłego roku uruchomić budowę dodatkowo 100 tys. mieszkań w naszym kraju. W tej chwili w Polsce buduje się ok. 170 tys. mieszkań. W zeszłym roku padł rekord – ponad 178 tys. Jednak, żeby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków – tych mieszkań musi być budowanych więcej. Chcielibyśmy, aby w Polsce rocznie było budowanych ok. 220-250 tys. mieszkań – powiedział szef resortu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl