fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] B. Kempa: Na reformę wymiaru sprawiedliwości czekamy przynajmniej od czasu transformacji

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa powiedziała dziś w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, że PiS rozpoczął reformę sądownictwa od Sądu Najwyższego, bo jest to wierzchołek góry lodowej. Następnie będą reformowane kolejne instytucje.

Na reformę sądownictwa czekamy od 1989 r. Brak dekomunizacji, tzw. gruba kreska, brak lustracji w tym środowisku, a także patologie, które narastały przez wiele lat, z których nie były wyciągane konsekwencje, to wszystko spowodowało, że ocena społeczna jest bardzo niska. (…) A przecież kwestia poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości społecznej jest dla obywateli bardzo ważna – powiedziała Beata Kempa.

W opozycji burzę wywołał złożony w Sejmie projekt o Sądzie Najwyższym. Wczoraj odbyło się pierwsze i drugie czytanie ustawy. Zgłoszono ponad 1000 poprawek, z których znaczą część zgłosiła Nowoczesna.

Posłowie PiS bronią projektu, który – ich zdaniem – stanowi początek tzw. dobrej zmiany w praworządności polskiej.

Finałem ma być poczucie Polaków, że rozprawy odbywają się zdecydowanie szybciej, a osoby, które sprawują władzę sądowniczą są o najwyższych standardach oraz to, że nawet, jeśli znajdzie się ktoś, kto się sprzeniewierzy, będzie podlegał bardzo gruntownemu postępowaniu dyscyplinarnemu. (…) Do tej pory postępowanie dyscyplinarne było zupełnie nieskuteczne – podkreśliła Beata Kempa.

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dodała, że opozycja nie zaproponowała pomysłu na ulepszenie projektu.

Nie doczekaliśmy się kontrpropozycji, która mogłaby zmierzać w kierunku naprawy wymiaru sprawiedliwości. Tutaj w 100 procentach razem z opozycją totalną ci państwo, jak gdyby grzmieli w tubę utrzymania statusu quo. Po pierwsze, to jest dla Polaków nie do przyjęcia. Po drugie, obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że będziemy reformować sądownictwo – zaznaczyła Beat Kempa.

Całość programu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja z udziałem Beaty Kempy można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj