fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT ma się skoncentrować na odpowiedzialności za ten stan rzeczy osób pracujących w rządzie

Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT ma się skupić nie na przestępstwach VAT-owskich, bo te, jak doskonale wiemy, są ścigane zarówno przez CBA, ABW, Policję i prokuraturę. (…) Ma się skoncentrować na odpowiedzialności osób pracujących w rządzie nad tym stanem rzeczy – mówił we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja europoseł Prawa i Sprawiedliwości dr Zbigniew Kuźmiuk. Komisja na swoim pierwszym posiedzeniu, które odbyło się dziś przed południem, przyjęła pierwsze wnioski dowodowe [więcej].

W Polsce za rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego luka VAT-owska doszła do niebotycznych rozmiarów – przypomniał dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Przypomnę, że gdy oddawaliśmy władzę w 2007 roku, wówczas luka w VAT została zmniejszona do 9 proc. potencjalnych wpływów. Wtedy, kiedy PO-PSL oddawało władzę w 2015 roku, ona urosła do 24 proc. Była więc kilkukrotnie większa również kwotowo – to była kwota 50 mld złotych. (…) Doszło do kompletnego rozszczelnienia, a Komisja Europejska ustaliła, że w latach 2008-2015 te uszczuplenia podatku VAT w przypadku Polski wyniosły ok. 260 mld złotych. To niebotyczna kwota – akcentował.

Zadaniem komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT będzie ustalenie, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, czyli wzrost luki VAT-owskiej w latach 2007-2015 – wskazał europoseł PiS.

– Ona ma się skupić nie na przestępstwach VAT-owskich, bo te, jak doskonale wiemy, są ścigane zarówno przez CBA, ABW, Policję i prokuraturę. W zasadzie co tydzień dowiadujemy się o kolejnych zatrzymaniach grup przestępczych wyłudzających wcześniej podatek VAT. Komisja ma się skoncentrować na odpowiedzialności osób pracujących w rządzie nad tym stanem rzeczy. (…) Każdy minister finansów, każdy wiceminister zajmujący się tą problematyką czy dyrektor departamentu tak naprawdę taką wiedzę co do wpływów z podatku VAT miał co 10 dni. Co 10 dni pojawiały się sumaryczne informacje, jak te wpływy wyglądają – zauważył polityk.

Dane pokazują, że działania podjęte przez rząd PiS spowodowały przyrost wpływów podatku VAT w ciągu ostatnich dwóch lat – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Już w tej chwili ani minister Rostowski, ani jego zastępcy, ani politycy PO czy PSL nie mogą powiedzieć, że to, co Prawo i Sprawiedliwość mówiło o skali tych wyłudzeń, to jest nieprawda, bo dysponujemy za rok 2017 twardymi danymi pokazującymi, że jeżeli zmienimy przepisy, że jeżeli uszczelnimy ten system, to rzeczywiście te wpływy wzrosły. W samym roku 2017 o 30 mld, w 2016 o ok. 4-5 mld. Sumarycznie jest to ponad 30 mld złotych więcej, niż w okresie rządów PO-PSL – tłumaczył gość „Aktualności dnia”.

Ekonomista podkreślił również, że uszczelnienie systemu VAT-owskiego uporządkowało całą sferę aktywności gospodarczej.

– Wtedy, kiedy tego uszczelnienia nie było, na rynku funkcjonowały firmy paliwowe czy też obracające różnymi towarami i one oferowały te towary bez VAT-u, a więc mniej więcej o 23 proc. tańsze. W tej sytuacji wszyscy ci przedsiębiorcy, którzy sprzedawali legalnie, płacąc podatki, byli w bardzo trudnej sytuacji. Bardzo często ich firmy wręcz upadały. Przez 2 lata udało się oczyścić działalność gospodarczą z różnego rodzaju przestępców i towarów, którymi obracali. W związku z tym wszyscy ci, którzy uczciwie płacą podatki i uczciwie prowadza działalność gospodarczą, odetchnęli z ulgą – zaznaczył.

Prace komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT powinny zakończyć się w czerwcu 2019 roku – ocenił europoseł PiS.

– Ta komisja zajmie się tylko przesłuchaniem świadków odpowiedzialnych za ten stan rzeczy. Tutaj będzie ich zdecydowanie mniej niż w przypadku komisji ds. Amber Gold. W związku z tym, jak sądzę, do czerwca następnego roku komisja spokojnie przesłucha wszystkich świadków, przygotuje raport, Sejm go przegłosuje i konsekwencje z niego wynikające już będą adresowane do prokuratury i polskich sądów oraz Trybunału Stanu – powiedział polityk.

Całość rozmowy z dr Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” dostępna jest [tutaj].

 

RIRM

 

drukuj