fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Z. Kuźmiuk: Bardzo odpowiedzialnie prowadzimy gospodarkę i finanse publiczne. To widać po wskaźnikach polskich oraz międzynarodowych

Bardzo odpowiedzialnie prowadzimy gospodarkę i finanse publiczne. To widać po naszych wskaźnikach, zresztą nie tylko naszych instytucji, takich jak Główny Urząd Statystyczny. (…) Także wszystkie instytucje międzynarodowe prezentują te osiągnięcia i pokazują, że Polska pod tym względem wyróżnia się na tle UE – powiedział w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja dr Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.

Polska w ciągu ostatnich czterech lat dokonała ogromnego postępu pod względem ściągalności podatku VAT. Tzw. luka VAT-owska cały czas jest redukowana – podkreślił dr Zbigniew Kuźmiuk.

– Za rządów naszych poprzedników ta tzw. luka VAT-owska sięgała ponad 20 proc., w szczytowym okresie rządów Donalda Tuska ok. 25 proc., w sytuacji, kiedy średnia unijna była na poziomie kilkunastu proc. Podczas naszych czteroletnich rządów, dokładnie na koniec 2018 roku (danych z 2019 roku w pełni nie ma) luka VAT w dalszym ciągu jest redukowana. Najprawdopodobniej w tym roku zejdziemy poniżej poziomu 10 proc. Oczywiście, zawsze w podatku VAT brak wpływów będzie odnotowywany, choćby z tego powodu, że upadają firmy, mają zaległości w VAT i to też się wlicza do luki VAT-owskiej, ale to jest postęp wręcz nieprawdopodobny i KE to docenia – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Duże znaczenie w kwestii ściągalności podatku VAT miało zaprzęgnięcie informatyki do tego procesu – wskazał europoseł PiS.

– Jak wiadomo, w gospodarce są miliony, jeśli nie miliardy różnego rodzaju transakcji. Wyłapanie tych podejrzanych jest szalenie trudne. Nam się to udało. Informatykom udało się zbudować algorytmy na podstawie informacji wysyłanych przez przedsiębiorstwa, które transakcje wyglądają dziwnie. To robią systemy informatyczne i dlatego kontrole wysyłane w te miejsca są niezwykle skuteczne. Z reguły ze 100-procentową pewnością tego rodzaju operacje są wychwytywane i natychmiast wchodzą służby. Zresztą w zasadzie codziennie media podają informację o tym, że jakaś grupa wyłudzająca VAT w poprzednich latach, ludzie z tej grupy są aresztowani, stawiane są im zarzuty – zauważył polityk.

Premier Mateusz Morawiecki z zasadzie na każdej debacie nt. finansów na poziomie Rady Europejskiej mówi o dokonaniach Polski w kwestii redukcji zjawiska wyłudzania VAT – podkreślił ekonomista.

– To nie jest mówienie ot tak sobie. Dane, które podałem, to twarde dane i ma je Komisja Europejska, Eurostat. We wszystkich publikacjach dotyczących wpływów podatkowych te rzeczy są już publicznie prezentowane także tu, w Brukseli – zaznaczył dr Zbigniew Kuźmiuk.

Rząd Zjednoczonej Prawicy w odpowiedzialny sposób zajmuje się gospodarką i finansami. W dodatku polska gospodarka rozwija się dużo lepiej niż w krajach zachodniej Europy – zwrócił uwagę europoseł PiS.

– Bardzo odpowiedzialnie prowadzimy gospodarkę i finanse publiczne. To widać po naszych wskaźnikach, zresztą nie tylko naszych instytucji, takich jak Główny Urząd Statystyczny, który jest przecież urzędem państwowym i precyzyjnie od lat pokazuje te wskaźniki według tej samej metody badawczej, więc one nie kłamią. Także wszystkie instytucje międzynarodowe prezentują te osiągnięcia i pokazują, że Polska pod tym względem wyróżnia się na tle UE. Co więcej, mamy na Zachodzie, szczególnie w gospodarce niemieckiej, spore spowolnienie. W poprzednich dwóch kwartałach nawet w gospodarce niemieckiej nie było wzrostu, tylko spadek, a polska gospodarka w dalszym ciągu bardzo szybko się rozwija – wskazał gość Radia Maryja.

Polska gospodarka rozwija się mimo zrealizowania kosztownych programów społecznych. Poza tym rozwój ten nie przeszkadza w tym, aby planować budżet bez deficytu – zauważył ekonomista.

– Realizujemy wielkie programy społeczne, na które idą olbrzymie wydatki. Dość powiedzieć, że to tej pory w ramach programu Rodzina 500 plus wypłacono już polskim rodzinom 80 mld złotych. To są wręcz niewyobrażalne pieniądze, a mimo to na następny rok rząd zaprezentował budżet zrównoważony, a więc taki, gdzie wydatki pokrywają się z dochodami, co się nie zdarzyło w całym tym okresie po 1989 roku. Wszystkie te przepowiednie znanych ekonomistów, związanych z poprzednim rządem, z Platformą Obywatelską. Jak widać, po prostu się nie sprawdzają i Bogu dzięki, że się nie sprawdzają. To tylko zresztą pokazuje, jakich fachowców ci ludzie mieli, sporo twierdzili, że w 2017 roku miał być 100-miliardowy deficyt budżetowy, a był 10-miliardowy – podsumował polityk.

Całą rozmowę z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].  

 

radiomaryja.pl

drukuj