fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Z. Kuszlewicz: Włączenie leśnictwa i łowiectwa do resortu rolnictwa spowodowałoby chaos związany z administracją i nowelizacją ustaw. Musiałyby być znowelizowane 33 ustawy

W czasie kiedy negocjujemy zasady wprowadzenia Zielonego Ładu Europejskiego z Komisją Europejską, te zmiany na pewno osłabią naszą pozycję negocjacyjną – powiedział Zbigniew Kuszlewicz, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”, w sobotniej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

14 stycznia odbyło się spotkanie prezydenta i przedstawicieli rządu z leśnikami w sprawie nowego projektu nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Wiele wątpliwości budzi propozycja rządu dotycząca włączenia sektorów łowiectwa i leśnictwa do Ministerstwa Rolnictwa.

– Było to merytoryczne spotkanie, w którym uczestniczył także premier Mateusz Morawiecki i kilku ministrów zainteresowanych tą tematyką. Spotkanie nie zakończyło się podsumowaniem kończącym sprawę, gdzie ostatecznie mają znaleźć się łowiectwo i leśnictwo. Premier powiedział, że dyskusję dalej będą trwały, a wszystkie argumenty zostaną przeanalizowane – mówił Zbigniew Kuszlewicz.

W ocenie gościa audycji, przeniesienie tych sektorów z Ministerstwa Klimatu i Środowiska do resortu rolnictwa „nie przyniesie nic dobrego”.

– Głównym argumentem za przyłączeniem lasów do Ministerstwa Rolnictwa jest pomoc w wyjściu z kryzysu gospodarczego po pandemii. Ta dyskusja trwa już 4 miesiące. Miałem w tym czasie możliwość wysłuchania zwolenników i przeciwników tego pomysłu – poinformował przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność”.

Przed leśnikami trudny okres negocjacji dotyczących zasad Zielonego Ładu Europejskiego i przyszłości polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

– Włączenie leśnictwa i łowiectwa do resortu rolnictwa spowodowałoby chaos związany z administracją i nowelizacją ustaw. Musiałyby być znowelizowane 33 ustawy, więc chaos związany ze zmianą potrwałby kilka miesięcy. W czasie, kiedy negocjujemy zasady wprowadzenia Zielonego Ładu Europejskiego z Komisją Europejską, te zmiany na pewno osłabią naszą pozycję negocjacyjną – ocenił ekspert.

Polska musi twardo bronić swoich interesów, ponieważ – jak ocenił Zbigniew Kuszlewicz – dominujący trend w KE może zburzyć całą naszą gospodarkę.

– Jeżeli okaże się, że w mamy w Polsce najwięcej wielowiekowych lasów, czyli starych drzewostanów, których nie będzie można użytkować gospodarczo, to zdecydowanie zmniejszy się podaż surowca drzewnego. Wszystkie zakłady, których działalność jest oparta na surowcu drzewnym, będą miały potężne problemy – wyjaśnił Zbigniew Kuszlewicz.

Ekspert poinformował, że obecnie branża przetwórstwa drzewnego zatrudnia ponad 300 tys. osób. W sytuacji kryzysu tego sektora znacznie zmniejszyłyby się przychody do budżetu państwa.

Na ten moment nie został podany termin zakończenia prac nad ustawą o działach administracji rządowej.

– Na pewno będzie pośpiech, aby ta ustawa została wprowadzona w życie. Mamy zmianę ministerstw i obsady, a struktury już są przygotowane do nowego podziału – wskazał gość sobotniej audycji „Aktualności dnia”.

Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” poinformował, że jego zdaniem wszystkie zmiany w sektorze leśnictwa proponowane przez rząd nie potrzebują zmiany resortu, ponieważ mogą być realizowane w obecnym ministerstwie.

Cała rozmowa ze Zbigniewem Kuszlewiczem dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj