[TYLKO U NAS] T. Szczyrbak o 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej: Chcemy dać wyraz naszego przywiązania do polskości, do wiary mowy ojców

Chcemy dać wyraz naszego przywiązania do polskości, do wiary mowy ojców, a jednocześnie być świadkami kolejnej rocznicy, kolejnej daty jakże ważnej w polskiej historii – 12 września 1683 r. – mówił w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła Tadeusz Szczyrbak odnosząc się m.in. do 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym. To rok Prawdy Polaków spod Znaku Rodła, rok 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W konstelacji tych rocznic i tych wydarzeń, sympatycy idei rodła wyruszają do Wiednia.

– We wrześniu 2017 r. przy okazji powstającego wówczas projektu uchwały o roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła, takim immanentnym dokumentem było przygotowanie scenariusza, przygotowanie punktów dla 2018 r. Jednym z takich punktów była właśnie inicjatywa roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła, roku 2018, który uchwalił Senat Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 7 grudnia 2017 r. i nasz wrześniowy projekt 335. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i jednocześnie setnej rocznicy odzyskania przez państwo polskie niepodległości – powiedział prezes stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła.

Tadeusz Szczyrbak podkreślił, iż w najbliższy piątek (tj. 7 września 2018 r.) sympatycy rodła z całej Polski wyruszą do Wiednia, stolicy Austrii.

– Sympatycy idei rodła z całej Polski wyruszą z osiedla Szczepin, po Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Króla, do Wiednia stolicy Austrii, aby godnie reprezentować nasz naród znad Odry, znad Wisły. Żeby przeżyć tę rocznicę i spotkanie, z jednej strony z Polonią wiedeńską, z Polonią z Austrii – bo taki też mamy punkt w programie – po zwiedzaniu Wiednia, spotkanie w ambasadzie RP w obecności pana Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – zaznaczył.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, iż szczególnym dniem podczas wizyty w Wiedniu będzie niedziela.

– Spotkanie na wzgórzu Kahlenberg w Wiedniu. Udział w rocznicy, we Mszy św., której będzie przewodniczył ks. arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski. Spotkanie w gościnnych progach Kościoła ojców Zmartwychwstańców, którzy od 112 lat, od 1906 r., pełnią tam posługę i otaczają troską to szczególne miejsce. Chcemy dać wyraz naszego przywiązania do polskości, do wiary mowy ojców, a jednocześnie być świadkami kolejnej rocznicy, kolejnej daty jakże ważnej w polskiej historii, tej daty 12 września 1683 r. Kiedy to król Jan Sobieski z polską husarią, z polskim wojskiem – po dwutygodniowym marszu z Krakowa do stolicy Austrii – obronił wówczas Europę przed tym, co mogło nas spotkać. Obronił rzymsko-katolicką wiarę. Obronił Austrię, Półwysep Apeniński – powiedział Tadeusz Szczyrbak.

– Będąc świadkami, uczestnikami tego wydarzenia, będziemy mieć na pewno przeżycia religijne, edukacyjne, historyczne i patriotyczne. A w tej naszej 46-47 osobowej ogólnopolskiej delegacji będą przedstawiciele: Wrocławia, Łowicza, Słupska, Grodziska Mazowieckiego, Nysy i innych miast – dodał.

Z Odsieczą Wiedeńską bardzo mocno powiązane są słowa króla Jana Sobieskiego III, skierowane wówczas do Ojca Świętego Ignacentego XI: „przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg”.

– Wielki król, wielki Polak, ale przede wszystkim osoba głęboko wierząca i osoba, która zaufała Maryi. Na dzień przed bitwą król Jan Sobieski analizując sytuację, która miała wówczas miejsce miał świadomość i oddawał to w słowach, że rzeczywistości tej ziemskiej, materialnej, tych sił, które się tam kształtowały, to zwycięstwo nie ma prawa się udać. (…) Tylko oddanie się Matce Bożej, zawierzenie – nasi żołnierze podążali w szkaplerzach maryjnych, była Msza św., zaufanie Matce Bożej – pozwala na zwycięstwo, które w naszej historii polskiej jest jednym ze szczególnych wydarzeń – podkreślił prezes stowarzyszenia Polaków spod Znaku Rodła.

– My jako Polacy możemy zatroszczyć się w sposób kompleksowy i pełny o te miejsca pamięci narodowej, które są dla historii Polski ważne. Nie uczynią tego Austriacy. Czego nawet wymownym przykładem jest zerwanie ustaleń przez włodarzy stolicy Austrii. Tych ustaleń, które były przez kilka lat prowadzone na linii Kraków-Wiedeń. Chodziło o wzniesienie pomnika króla Jana Sobieskiego III. (…) Dzisiejsi mieszkańcy Wiednia, którzy odpowiadają też za historię tego miejsca, nie chcą zgodzić się z tymi faktami, nie chcą oddać należnego hołdu naszemu królowi, naszym wojskom. Tego pomnika przynajmniej w czasie wrześniowym nie będzie, ale będzie troska i szacunek grup, które przyjadą do Wiednia – zauważył.

Gość audycji „Aktualności dnia” przypomniał, że Prawdy Polaków spod Znaku Rodła uchwalone zostały 6 marca 1938 r. na kongresie Polaków w Berlinie.

– Prawda pierwsza: Jesteśmy Polakami. Prawda druga: Wiara ojców naszych, jest wiarą naszych dzieci. Prawda trzecia: Polak Polakowi bratem. Prawda czwarta: Co dzień Polak narodowi służy. I wreszcie piąta prawda: Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle – podsumował.

Całą rozmowę z audycji „Aktualności dnia” z Tadeuszem Szczyrbakiem można odsłuchać [tutaj]

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl