[TYLKO U NAS] S. Szwed: 1 marca nastąpi waloryzacja emerytur, „trzynastka” będzie wypłacana co roku

Dzisiaj dobry dzień dla polskich seniorów. Przedstawiliśmy na posiedzeniu Sejmu projekt o corocznym dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, ale odbyliśmy też pierwsze czytanie dotyczące waloryzacji na ten nowy rok. Wprowadzamy więc dwa dobre rozwiązania wyczekiwane przez seniorów – powiedział w „Aktualnościach dnia” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny opowiedziała się za przyjęciem projektu ustawy, która gwarantuje coroczną wypłatę tzw. trzynastych emerytur i rent. W 2020 r. koszt wypłaty świadczeń ma wynieść ok. 11,7 mld zł. Otrzyma je około 9,8 mln uprawnionych.

– Dzisiaj dobry dzień dla polskich seniorów. Przedstawiliśmy na posiedzeniu Sejmu projekt o corocznym dodatkowym świadczeniu dla emerytów i rencistów, ale odbyliśmy też pierwsze czytanie dotyczące waloryzacji na ten nowy rok. Wprowadzamy więc dwa dobre rozwiązania wyczekiwane przez seniorów – powiedział Stanisław Szwed.

To nie jedyne rozwiązania dla seniorów, nad którymi aktualnie pracuje rząd. Od 1 marca waloryzacji ulegną ich emerytury.

– Przy waloryzacji chcemy zapewnić kwotę minimalnej podwyżki na poziomie 70 złotych. Ona będzie dotyczyła tych wszystkich, którzy otrzymują minimalną emeryturę. Będzie to waloryzacja kwotowo-procentowa, która wejdzie w życie od 1 marca – wskazał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Waloryzacja obejmie również tzw. trzynastą emeryturę.

– Drugi projekt to wspomniana już wcześniej dodatkowa emerytura, czyli tzw. trzynasta emerytura. To kwota najniższej emerytury, którą podwyższamy przy okazji waloryzacji do 1200 złotych. Wszystkie osoby, które są uprawnione i skorzystają z dodatkowej emerytury – powiedział Stanisław Szwed.

– Te rozwiązania wychodzą naprzeciw sytuacji seniorów. Mówimy przecież o dobrej sytuacji, o wzroście gospodarczym i tymi wzrostami chcemy się podzielić z każdym, również z tymi, którzy wcześniej pracowali na rzecz naszego dobra – zaznaczył wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Łącznie środki waloryzacyjne i dodatkowa emerytura to ponad 21 mld złotych – oświadczył Stanisław Szwed.

Całą rozmowę z Stanisławem Szwedem, wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl