[TYLKO U NAS] S. Piotrowicz o prof. Gersdorf: występuje przeciwko własnemu państwu i własnemu narodowi

Pani Gersdorf, rzekomo apolityczna, domaga się interwencji zewnętrznej przeciwko rządowi. Ona występuje przeciwko własnemu państwu. Występuje przeciwko własnemu narodowi, bo nie ma takiego pojęcia – jak próbuje część środowisk sędziowskich mówić – że oni walczą tylko z tym tzw. pisowskim rządem – mówił Stanisław Piotrowicz, poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Małgorzata Gersdorf udzieliła wczoraj wywiadu agencji Reuters apelując do Unii Europejskiej o szybsze podjęcie działań przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości, która została zaproponowana przez Prawo i Sprawiedliwość [czytaj więcej].

Jak stwierdził pos. Piotrowicz, „domaganie się interwencji z zewnątrz jest wymierzone przeciwko polskiej konstytucji, przeciwko demokracji, przeciwko narodowi polskiemu, przeciwko państwu”.

Trzeba wszak powiedzieć, że sędziowie ślubowali, obejmując te funkcję, przed Prezydentem RP, wypowiadali słowa Roty „Ślubuję uroczyście jako sędzia Sądu Najwyższego służyć wiernie Rzeczypospolitej. Stać na straży prawa. Obowiązki sędziego wypełniać sumiennie”, a zatem sędziowie mają stać na straży prawa, a to prawo w demokratycznym państwie, w Polsce, zgodnie z konstytucją, stanowi parlament. Tymczasem sędzia Gersdorf i część elit sędziowskich postanowiła tego prawa nie przestrzegać – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem Stanisława Piotrowicza niedokończenie reformy sądownictwa doprowadziłoby do problemów z innymi reformami.

Jeżeli tak by się stało, to nie byłyby możliwe inne reformy w państwie polskim. Trzeba wiedzieć, że przecież to sądy stosują prawo, a zatem, tak jak już widzieliśmy, uzurpują sobie prawa parlamentu do zawieszania niektórych ustaw, do własnej interpretacji tych ustaw. W związku z tym bądźmy pewni, że jeżeli reforma wymiaru sprawiedliwości nie zostanie dokończona, to również pod wielkim znakiem zapytania pozostaną pozostałe reformy w państwie – zauważył gość Radia Maryja.

Oblicze sądu jest bardzo upolitycznione – wskazał polityk.

Upolitycznione po stronie przeciwnej niż ta, której oczekuje zdecydowana większość społeczeństwa. Bronią własnych, korporacyjnych przywilejów, swojej uprzywilejowanej pozycji. Ta atmosfera, w części środowiska sędziowskiego, narastała przez 30 lat. Pamiętamy, jak mówiono, że „wyroków sądowych w ogóle nie wolno krytykować, to jest już poza jakąkolwiek sferą, nie godzi się krytykować wyroków sądowych, nie należy wprowadzać żadnych reform w środowisko sędziowskie, bo ono się samo oczyści”. No i oto dmuchano w ten balon i rozdmuchano to ego w ten sposób, że elita sędziowska postawiła się ponad wszystkimi władzami – mówił poseł.

– Jesteśmy zdeterminowani przeprowadzić tę reformę do końca – podsumował Stanisław Piotrowicz.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem Stanisława Piotrowicza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj