fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] S. Kieruzel: Dodatek osłonowy może dotyczyć prawie 7 mln gospodarstw domowych, a więc prawie połowy gospodarstw domowych w Polsce

Dodatek osłonowy to bardzo ważny element, dlatego że są to pieniądze, które bezpośrednio trafią do osób najbardziej potrzebujących, a wiemy, że to może dotyczyć prawie 7 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju, czyli prawie połowy naszych gospodarstw domowych. Możemy liczyć na konkretne pieniądze, które będą wypłacane najpóźniej do 2 grudnia tego roku, natomiast wnioski w większości gmin już można składać – mówił w czwartkowych „Rozmowach niedokończonych” w TV Trwam Sergiusz Kieruzel, dyrektor Departamentu Edukacji i Komunikacji w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Gościem programu był również Paweł Pikus, dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w MKiŚ.

Od 4 stycznia 2022 roku obowiązuje w Polsce ustawa o dodatku osłonowym. Jej celem jest państwowe wsparcie dla obywateli w związku z rosnącymi cenami energii, gazu oraz żywności.

Wszystkie czynniki, które powodują wzrost cen i inflację, mają charakter zewnętrzny. Duży wpływ na ceny energii ma gwałtowny wzrost wartości uprawień do emisji CO2 – wyjaśnił Paweł Pikus.

– Odnosząc się do podwyżek cen energii, warto zwrócić uwagę na to, że już określamy te czynniki jako czynniki tworzące „zieloną inflację”, czyli to, że ceny podnoszą się z uwagi na wzrastające ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Czym są te certyfikaty uprawnień do emisji i za co musimy płacić? Jest to mechanizm europejski, który powoduje, że w sytuacji, w których korzystamy z takich źródeł, jak węgiel czy gaz, które emitują CO2, wówczas musimy płacić za to dodatkowy podatek europejski. Ten podatek europejski, który już dziś stanowi ok. 59 proc. naszego rachunku za energię, za prąd, powoduje, że ceny energii tak wzrastają. W ciągu ostatniego roku ceny uprawnień wzrosły dramatycznie – z 15 euro jeszcze rok temu do 80-90 dziś. To jest bardzo wysoki wzrost i on przekłada się na to, co widzimy na naszych rachunkach za energię – tłumaczył.

Wzrost rachunków za gaz powiązany jest z polityką prowadzoną przez Rosję – wskazał dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

– Po to, żeby zmusić Europę, aby uruchomiła ten kontrowersyjny gazociąg Nord Stream 2, jak również, żeby w dalszej przyszłości przymusić państwa i firmy europejskie do zawarcia długoterminowych kontraktów na dostawy gazu z Rosji. Ceny gazu na rynkach europejskich wzrosły jeszcze bardziej niż ceny uprawnień do emisji – z 15 euro, które płaciliśmy na giełdach za megawatogodzinę, wzrosły nawet w porywach do 180 euro. Jest to wzrost o 700-1000 proc. w pewnym momencie i to też powoduje, że odczuwamy to w naszych portfelach i na naszym rachunku – podkreślił Paweł Pikus.

Polski rząd w ramach walki w rosnącymi cenami przygotował Tarczę Antyinflacyjną 2.0, przyjętą w czwartek przez Sejm. Sergiusz Kieruzel zwrócił uwagę, że jednym z bardzo ważnych elementów tej ustawy jest dodatek osłonowy.

– To jest bardzo ważny element, dlatego że są to pieniądze, które bezpośrednio trafią do osób najbardziej potrzebujących, a wiemy, że to może dotyczyć prawie 7 milionów gospodarstw domowych w naszym kraju, czyli prawie połowy naszych gospodarstw domowych. Możemy liczyć na konkretne pieniądze, które będą wypłacane najpóźniej do 2 grudnia tego roku, natomiast wnioski w większości gmin już można składać. Ten mechanizm jest taki, że wnioski można składać do swojej gminy. Tam będzie to rozpatrywane. Jeżeli zdążymy złożyć wniosek do końca stycznia, będziemy mieli te konkretne pieniądze wypłacone w dwóch ratach, natomiast jeżeli nie zdążymy do końca stycznia, to całkowita kwota będzie na pewno wpłacona do 2 grudnia – powiedział.

Wysokość wsparcia udzielanego w ramach dodatku osłonowego będzie zależne od wielkości gospodarstwa domowego oraz od progu dochodowego.

Co istotne, resort klimatu w przypadku dodatku osłonowego wprowadził zasadę „złotówka za złotówkę”, dzięki czemu więcej osób będzie mogło skorzystać z tego wsparcia.

– Gospodarstwo jednoosobowe może liczyć na wsparcie 400 zł, gospodarstwo 2-3-osobowe – na wsparcie 600 zł, gospodarstwo 4-5-osobowe – na wsparcie w wysokości 800 zł, gospodarstwo 6-osobowe i większe – na wsparcie 1150 zł. Jest to wsparcie, które będzie wypłacane w ratach bądź jednorazowo. To wsparcie jest powiększone o 25 proc. w sytuacji, gdy źródłem ogrzewania danego gospodarstwa domowego jest orzewanie węglowe. Natomiast ważny jest tutaj próg dochodowy, który umożliwia złożenie wniosku o wypłatę dodatku osłonowego. Dla gospodarstwa jednoosobowego jest to 2100 zł netto, natomiast dla gospodarstw dwuosobowych i większych jest to 1500 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. Co warto podkreślić, nie jest tak, że my odcinamy to wparcie od gospodarstw domowych, które zarabiają o złotówkę czy dwa złote więcej, ponieważ w naszej ocenie byłoby to wysoce niesprawiedliwe dla tych obywateli. Wprowadziliśmy mechanizm „złotówka za złotówkę”, który powoduje, że jeżeli ktoś przykładowo zarabia 5 zł powyżej tego limitu, wówczas to wsparcie będzie pomniejszone właśnie o te 5 zł – wyjaśnił Paweł Pikus.

Wnioski o uzyskanie wsparcia finansowego w ramach dodatku osłonowego można składać od 4 stycznia.

– Zachęcam do tego, żeby się z nim zapoznać. Można go znaleźć, chociażby na stronie internetowej naszego ministerstwa. Od razu na pierwszej stronie wyświetla się zakładka „dodatek osłonowy” i można taki wniosek pobrać. Składamy go w swojej gminie – tam, gdzie mieszkamy, tam składamy wniosek. Składa ten wniosek jedna osoba, która jest liderem gospodarstwa domowego. Wypełnia się go naprawdę w dość prosty sposób. (…) Wspólne zamieszkanie to jest kryterium, więc nie jest oczywiście wymagane zameldowanie. Może to być nawet wynajęte mieszkanie, to nie musi być mieszkanie własnościowe – tłumaczył Sergiusz Kieruzel.

31 października dobiegnie końca możliwość złożenia wniosku o wypłatę dodatku – poinformował Paweł Pikus.

– Każdy, kto złoży wniosek wcześniej, przed 31 października, będzie miał to świadczenie wypłacone. Jeżeli złoży wniosek przed 31 stycznia, wówczas pierwszą ratę otrzyma jeszcze w marcu. Natomiast jeśli złoży wniosek po 31 stycznia, wówczas to świadczenie będzie mu wypłacone jednorazowo, ale w terminie późniejszym, w zależności od pracy urzędów gminy czy ośrodków pomocy społecznej, dostępności środków na ten cel. Dlatego też zachęcamy do tego, żeby ten wniosek złożyć jak najwcześniej, żeby tę pierwszą część świadczenia otrzymać już w marcu – zaznaczył dyrektor Departamentu Elektroenergetyki i Gazu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

radiomaryja.pl

drukuj