[TYLKO U NAS] S. Gogacz o finale akcji „Polacy-Rodakom”: Obserwujemy trend wzrostowy

Chcę powiedzieć, że ta akcja jest już od 19 lat i obserwujemy trend wzrostowy. Na początku udało nam się przygotować około 200 paczek, natomiast rok temu było to 4,5 tys. paczek, a każda z nich waży ponad 15 kg – mówił w piątek na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” Stanisław Gogacz, senator PiS.

To już 19. edycja akcji „Polacy-Rodakom”. Jak tłumaczył Stanisław Gogacz, akcja jest „zbiórką prawdziwie społeczną, która polega na tym, że zbieramy produkty, które są potrzebne Polakom mieszkającym za wschodnią granicą, głównie na Ukrainie”. Produkty są umieszczane w jednakowej wielkości kartonach, z których tworzone są paczki.

– Przekazujemy paczki świąteczno-noworoczne, czyli coś, co ma znaczenie wartości uniwersalnej. One oczywiście są odpowiednio udekorowane. (…) Na każdej paczce naklejamy biało-czerwoną flagę. Chcę powiedzieć, że ta akcja jest już od 19 lat i obserwujemy trend wzrostowy – na początku udało nam się przygotować około 200 paczek, natomiast rok temu było to 4,5 tys. paczek, a każda z nich waży ponad 15 kg. To jest ponad 60 ton, które wywieźliśmy w zeszłym roku – akcentował.

Młodzież i dzieci ze szkół ochoczo pomagają w akcji „Polacy-Rodakom”. Uczniowie uczestniczą w „podwójnej formie pomocy” – chodzi o zbiórki dokonywane w szkołach oraz o to, że paczki są przez nich przygotowywane. Uczniowie przychodzą (pomagać), kiedy jest układanie paczek i co dwie godziny inna szkoła te paczki układa – dodał gość Radia Maryja.

– Mówiąc o uczniach, chciałbym powiedzieć, że z niektórymi szkołami mamy długą tradycję współpracy. (…) Niesamowite wrażenie zrobiła na mnie informacja, że uczniowie jednej ze szkół z Lublina (…) w związku z tym, że mamy 100. rocznicę odzyskania niepodległości, zdecydowali, że ich szkoła przygotuje sto paczek na 100 lat niepodległości Polski. To bardzo budujące – podkreślił.

Najważniejsze jest jednak – jak powiedział dla TV Trwam w listopadzie prezes stowarzyszenia „Przeszłość-Przyszłości” – że organizatorzy akcji „spotykają się z Polakami w domach polskich, w kościołach, domach kultury i tam paczki są dystrybuowane z ręki do ręki. Także jest to bezpośredni kontakt, rozmowa, wspólne śpiewanie, kolędowanie”.

Natomiast całą rozmowę z senatorem Stanisławem Gogaczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj