fot. twitter.com/Jan34733995

[TYLKO U NAS] R. Mozgol o II Powstaniu Śląskim: Niemcy byli zszokowani rozmiarami i dobrym przygotowaniem akcji Polskiej Organizacji Wojskowej

Niemcy byli zszokowani rozmiarami i dobrym przygotowaniem akcji Polskiej Organizacji Wojskowej, w której brało udział około 7500 powstańców w skali powiatów ówczesnego Górnego Śląska. Ten zryw kończy się sporym sukcesem w przeciągu kilku dni, gdyż Niemcy zostali zamknięci w miastach. W krótkim czasie wschodnie powiaty Katowic, obszar mysłowicki, obszar Mikołowa, zostają opanowane przez powstańców – powiedział Ryszard Mozgol, naczelnik biura edukacji narodowej IPN w Katowicach, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Ryszard Mozgol zwrócił uwagę na wydarzenia poprzedzające wybuch II Powstania Śląskiego. Więcej o II Powstaniu Śląskim można przeczytać [tutaj].

– Jedna i druga strona starały się za wszelką cenę uniknąć plebiscytu, bo plebiscyt był wielkim znakiem zapytania i ruletką polityczną. Stąd informacje, jakie napływały z frontu wojny polsko-bolszewickiej, były informacjami na rękę stronie niemieckiej. Strona niemiecka wsłuchiwała się w to. Jest to czas, kiedy dyplomacja Republiki Weimarskiej próbuje nawiązać bardzo ścisłe kontakty z sowietami, co ostatecznie się udaje. Niemcy przygotowują się wraz z cofaniem się wojska polskiego, żeby tego plebiscytu uniknąć poprzez krwawą rozprawę z polskimi działaczami politycznymi, niepodległościowymi na terenie Górnego Śląska – rozpoczął gość Radia Maryja.

Teraz mamy sytuację, w której rzeczywiście między 11-16 sierpnia rozgrywają się dramatyczne wydarzenia na przedpolach Warszawy, a 17 sierpnia 1920 roku wybucha na terenie Górnego Śląska plotka o tym, że Warszawa upadła i weszli do niej bolszewicy – kontynuował naczelnik biura edukacji narodowej IPN w Katowicach.

– Ta informacja powoduje potężne manifestacje niemieckie, które odbyły się w różnych miastach na terenie Górnego Śląska, mające dramatyczny przebieg. W czasie takiej manifestacji 17 sierpnia zostało zaatakowane w Katowicach wojsko francuskie, które próbowało uporządkować sytuację na rynku katowickim – mówił Ryszard Mozgol.

Niemieckie działania doprowadziły ostatecznie do wybuchu II Powstania Śląskiego.

– Niemcy byli zszokowani rozmiarami i dobrym przygotowaniem akcji Polskiej Organizacji Wojskowej, w której brało udział około 7500 powstańców w skali powiatów ówczesnego Górnego Śląska. Ten zryw kończy się w przeciągu kilku dni sporym sukcesem, gdyż Niemcy zostali zamknięci w miastach. Powstańcy unikają tych miast też z tego powodu, że znajdują się tam wojska alianckie: włoskie bądź francuskie. Nie zawsze chciano z nimi wchodzić w konflikt. W krótkim czasie wschodnie powiaty Katowic: obszar mysłowicki, obszar Mikołowa, Wodzisławia zostają opanowane przez powstańców. Nie udaje się opanować Pszczyny, nie udaje się opanować większych ośrodków miejskich. To powoduje, że 24 sierpnia polski postulat o rozwiązaniu niemieckiej policji bezpieczeństwa na obszarze Górnego Śląska zostaje zaakceptowany przez generała Henri Le Rond’a. Możemy powiedzieć, że powstanie kończy się sukcesem – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Ryszarda Mozgola można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl