[TYLKO U NAS] Prof. W. Wysocki: Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem odrodzenia państwowości polskiej

Mówi się, że jest to Ołtarz Ojczyzny. Jest to miejsce, które symbolizuje zarówno cnoty wojskowe, jak i cnoty obywatelskie. Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem odrodzenia państwowości polskiej i jednocześnie symbolem walki o tę państwowość – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prof. Wiesław Wysocki.

Mija 93. rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza. 2 listopada 1925 r. na Placu Saskim w Warszawie złożono szczątki bezimiennego obrońcy Lwowa z 1918 r.

Na nagrobku widnieją słowa „Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę”. Ten symboliczny Grób przypomina bohaterstwo wszystkich walczących za naszą Ojczyznę.

Prof. Wiesław Wysocki wskazał, jak zrodziła się idea powstawania grobów nieznanego żołnierza.

To jest bardzo szczególne miejsce. Po I wojnie światowej ta idea zrodziła się we Francji, gdzie ojciec stracił dwóch synów i podrzucił tę ideę. Następnie ona rozlała się na wszystkie kraje. Uznano, że każda społeczność narodowa straciła iluś nieznanych żołnierzy – powiedział historyk.

W Polsce bardzo starannie przygotowywano się do tego utworzenia Grobu Nieznanego Żołnierza – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Metodą losowania – z iluś pobojowisk – wybrano pobojowisko lwowskie łącznie z Zadwórzem. Zadwórze jest o tyle ważne, że prawdopodobnie trumnę dotknęła ręka Jadwigi Zarugiewiczowej, która straciła syna w nieznanym miejscu. Kiedy otwarto trumnę, stwierdzono, że leży w niej ochotnik. Tę trumnę uroczyście przeniesiono z pobojowiska przy powstającym wtedy Cmentarzu Orląt Lwowskich do Warszawy na Plac Saski – powiedział prof. Wysocki.

Grób Nieznanego Żołnierza jest symbolem odrodzenia państwowości polskiej i jednocześnie symbol walki o tę państwowość – podkreślił historyk.

Mówi się, że jest to Ołtarz Ojczyzny. Jest to miejsce, które symbolizuje zarówno cnoty wojskowe, jak i cnoty obywatelskie. Z tego względu wszystkie ważniejsze uroczystości i wydarzenia fetuje się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. To jest żołnierz, który jest symbolem męstwa, ofiarności i służby Polsce – zaznaczył prof. Wysocki.

RIRM

drukuj