PAP/EPA

[TYLKO U NAS] Prof. P. Soroka: Pogłębiają się różnice społeczne i zanika klasa średnia

Wkroczenie do cyfrowego świata niesie ze sobą różne szanse, ale też zagrożenia. Przede wszystkim pogłębia różnice społeczne. Jest bardzo wąska grupa ludzi, która bardzo się bogaci, a z drugiej strony jest wielu ubogich. Zanika w pewien sposób klasa średnia – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja ekonomista prof. Paweł Soroka z Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki reprezentują Polskę na Forum Ekonomicznym w Davos. Tematami rozmów są gospodarka, pieniądze i ekonomia.

– Forum w Davos gromadzi bardzo opiniotwórcze grono ludzi, którzy decydują o światowych gospodarkach. Jest to Forum, na którym dochodzi do wytyczenia kierunku gospodarek światowych – podkreślił prof. Paweł Soroka.

Uczestnicy Forum dużą uwagę poświęcają również globalizacji 4.0 – kształtowaniu globalnej architektury w epoce IV rewolucji przemysłowej.

– W historii gospodarczej świata mieliśmy rewolucje przemysłowe. Pierwsza miała miejsce w Anglii w końcówce XVIII wieku. W międzyczasie były kolejne, a teraz jest mowa o czwartej, którą wyznacza przede wszystkim to, że świat wkracza w gospodarkę cyfrową. Debata będzie toczyła się wokół tego, jaki może mieć to wpływ na gospodarkę i obywateli – zaznaczył ekonomista.

– To niesie ze sobą różne szanse, ale też zagrożenia. Przede wszystkim pogłębia różnice społeczne. Jest bardzo wąska grupa ludzi, która bardzo się bogaci, a z drugiej strony jest wielu ubogich. Zanika w pewien sposób klasa średnia – dodał.

Całą rozmowę z prof. Pawłem Soroką z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj