fot. PAP/Adam Warżawa

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba o otwarciu Mierzei Wiślanej: Daje perspektywy turystyczne, ale także biznesowe. Różne projekty mogą na tym tle powstawać, więc możemy być z tego dumni

To wiąże całość państwa polskiego komunikacyjnie w jedną całość. Daje perspektywy turystyczne, ale także biznesowe. Różne projekty mogą na tym tle powstawać, więc możemy być z tego dumni – powiedział prof. Mieczysław Ryba, historyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. 

W sobotę otworzono kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Jest to nowa droga wodna, która łączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. [czytaj więcej]

– Uroczystość bardzo mocno czczona przez obóz rządzący. Dokonano pewnej inwestycji, która może była planowana od wielu lat, ale oprócz planów nikomu nie udało się jej zrealizować. Mamy działanie realne łączące zatokę z morzem otwartym. To sprawa rywalizacji polsko-rosyjskiej. Po budowie gazociągu Baltic Pipe to druga inwestycja, którą ogłoszono jako wielki sukces i symbol polskiej niezależności – wskazał prof. Mieczysław Ryba.

Przedsięwzięcie ma ogromne znaczenie dla państwa polskiego, którego przedmiot niesie za sobą wiele korzyści. [więcej]

– Myślę, że to nie tylko jest symboliczne wydarzenie, ale i wydarzenie realne w sensie gospodarczym oraz politycznym. Będzie też miało pewien skutek na przyszłość, jeśli mówimy o kampanii wyborczej w Polsce, która jest przed nami – zwrócił uwagę gość Radia Maryja.

Washington Post mówiło o uznaniu inwestycji ze strony Polski, a czeska prasa podała, że to mały Kanał Sueski.

– W kontekście wojny na Ukrainie Polska jest zaangażowana i pokazuje stanowczość. Pewne rzeczy planuje i mimo oporu, szczególnie w Rosji, Polska manifestuje swoje możliwości. Na Zachodzie się patrzy na wojnę i politykę z perspektywy biznesowej. Polska realizuje swój strategiczny interes i to wzbudza pewien respekt. Polski przez długie lata nikt nie brał pod uwagę jako podmiotu, ponieważ uznawano, że sprawy polskie da się załatwić przez Berlin. Państwo, które samo się szanuje, jest w stanie się bronić, realizować swoje interesy, zyskuje szacunek i z takim państwem można robić realne biznesy – tłumaczył historyk.

Całą rozmowę z prof. Mieczysławem Rybą w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl