fot. twitter/wsksim

[TYLKO U NAS] Prof. M. Piotrowski o ACTA2: Platforma YouTube ostrzegła małych twórców, że będą oni prewencyjnie wyłączeni, gdyż algorytm będzie ich automatycznie blokował

Jeśli chodzi o artykuł 13., to budzi on poważne kontrowersje i zastanowienia nad tym, jakie będą algorytmy, na podstawie których będą blokowane treści w internecie. Z tego co wiem już teraz platforma YouTube ostrzegł małych twórców, że będą oni prewencyjnie wyłączeni, gdyż ten algorytm będzie ich automatycznie blokował – stwierdził prof. Mirosław Piotrowski w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Posłowie Parlamentu Europejskiego zgadzają się do tego, że prawa twórców powinny być chronione.

– Jeśli mówimy tutaj o twórcach, artystach, których prawa słusznie powinny być zabezpieczone i którzy nie mogą być okradani z własnej twórczości, to do tego panuje zgoda w Parlamencie Europejskim. Jeśli mielibyśmy głosować nad jakąkolwiek dyrektywą na ten temat, to podejrzewam, że 99 proc. europosłów by to poparło. Niemniej zachodzi podejrzenie – graniczące z pewnością – że decydenci w Unii Europejskiej w tej chwili wzięli sobie artystów i twórców jako zakładników dla zatwierdzenia i rozporządzenia, które de facto pachnie nam cenzurą – mówił prof. Mirosław Piotrowski.

Najbardziej kontrowersyjne są artykuły 11. i 13. – dodał gość Radia Maryja.

– Artykuł 13., w którym zapisano konieczność filtrowania dostarczanych przez urzędników treści pod kątem łamania praw autorskich. Chodzi także o artykuł 11., który przewiduje, że wydawcom będą przysługiwały prawa pokrewne za wielokrotne powielanie oraz upublicznianie i odtwarzanie ich prac. Jeśli chodzi o artykuł 13., to budzi on poważne kontrowersje i zastanowienia nad tym, jakie będą algorytmy, na podstawie których będą blokowane treści w internecie. Z tego co wiem już teraz platforma YouTube ostrzegła małych twórców, że będą oni prewencyjnie wyłączeni, gdyż ten algorytm będzie ich automatycznie blokował – powiedział europoseł.

Proszę się nie łudzić, że na finiszu tej kadencji Parlamentu Europejskiego głowni unijni politycy i decydenci pochylili się i zapłakali nad losem pokrzywdzonych twórców i artystów – stwierdził polityk.

– Mają przed oczami nie tak odległe wybory w Stanach Zjednoczonych, gdzie za pośrednictwem mediów społecznościowych i internetu wygrał kampanią wyborczą obecny prezydent Donald Trump. Nie jest tajemnicą, że tym tropem poszła Zjednoczona Prawica i dzięki tym nośnikom internetowym wygrał także wybory prezydenckie Andrzej Duda. W kanałach społecznościowych trwa dyskusja od dawna na temat przyszłego kształtu Unii Europejskiej i nie wszyscy godzą się na ten de facto komunistyczny model, co było do tej pory ukrywane – podkreślił prof. Mirosław Piotrowski.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem prof. Mirosława Piotrowskiego mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj