fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prof. M. Kośny: W nowych planach rządu jest utworzenie placówek, gdzie seniorzy będą mogli się spotykać i uczyć, jak bardzo wartościowe są osoby starsze, a ich wiedza i doświadczenie życiowe są bezcenne

W ramach polityki na rzecz seniorów proponowane są nowe rozwiązania, takie jak Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, który ma wesprzeć działania wolontariackie na rzecz seniorów. Należy wspomnieć o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy o utworzeniu Centrów Usług Społecznych , które mają być idealnym miejscem łączącym pokolenia. W nowych planach rządu jest utworzenie placówek, gdzie seniorzy będą mogli się spotykać i uczyć, jak bardzo wartościowe są osoby starsze, a ich wiedza i doświadczenie życiowe są bezcenne – powiedział prof. Marek Kośny z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.  

1 października to wyjątkowa data. Obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Prof. Marek Kośny podkreślił, że mimo udogodnień ze strony państwa seniorom najbardziej doskwierają: sytuacja finansowa, potrzeba aktywności i kontaktów międzyludzkich.

– Z danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że polskim seniorom najbardziej doskwiera sytuacja finansowa. Mimo wszystkich udogodnień, aktywności państwa w tym obszarze, to kwestie finansowe są zmartwieniem dla seniorów. W ostatnim okresie szczególnie widać, że seniorzy potrzebują aktywności, kontaktów międzyludzkich. W tym obszarze jest bardzo dużo do zrobienia, zarówno na poziomie samorządowym i rządowym. Izolacja, którą widać i rośnie ona z wiekiem, jest także zmartwieniem seniorów – wskazał ekonomista.

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że w obszarach, którymi martwią się seniorzy, można dokonać zmian, aby ułatwić im codzienność.

– Potrzeby finansowe, aktywności oraz kontaktów międzyludzkich uwypukliła pandemia COVID-19. Z drugiej strony uważam, że są to obszary, w których możemy jeszcze dużo zrobić. Poprzez aktywność możemy rozumieć wiele, bo może to być aktywność ekonomiczna (możliwość pozostania dłużej w pracy), edukacyjna (korzysta z możliwości uniwersytetów trzeciego wieku) i społeczna (angażuje się w działalność organizacji pozarządowych oraz pomaga najbliższym) – dodał.

Członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP mówił, że stoimy przed konkretnymi wyzwaniami.

– Z danych statystycznych GUS zauważyliśmy systematyczne polepszenie liczby osób, które oceniają swój stan zdrowia jako bardzo dobry i dobry. To było widać w systematycznie rosnącej przeciętnej długości życia. To na pewno zostało bardzo mocno zaburzone przez okres pandemii, który także pokazał słabości systemu. (…) Widzimy, że występują konkretne wyzwania i widzimy, że szereg działań jest podejmowanych – akcentował gość „Aktualności dnia”.

Prof. Marek Kośny zwrócił uwagę, że obszar pomocy osobom starszym jest bardzo ważny.

– Obszar pomocy osobom starszym jest bardzo ważny i jest w nim bardzo dużo do zrobienia. Dyskutując o jego potrzebach, warto wspomnieć, że różne środowiska senioralne, organizacje pozarządowe działające na rzecz seniorów aktywnie włączały się w proces, wskazując, jakie obszary byłyby optymalne, aby zmiany rzeczywiście pomogły seniorom i nie generowały biurokratycznych utrudnień – zaznaczył członek Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP.

Podkreślił, że programy na rzecz seniorów pokazują, iż możliwe jest budowanie ponadpartyjnego porozumienia.

– Warto podkreślić, że działania wpierające już trwają. Od 2014 roku prowadzony był program ASOS (Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020), który jest kontynuowany pod nazwą „Aktywni+” (Program Wieloletni na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025). To jest program, który wprost odwołuje się do zwiększania aktywności społecznej, czyli obecności seniorów w różnych dziedzinach życia. Specjalnie mówię o programach skierowanych dla seniorów, ponieważ to pokazuje, że możliwe jest budowanie ponadpartyjnego porozumienia na rzecz polityki senioralnej – powiedział profesor.

Prezydent Andrzej Duda oraz rząd podejmują wiele działań, które mają na celu wsparcie seniorów.

– Warto zwrócić uwagę, że proponowane są nowe rozwiązania, takie jak [Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów] , który ma wesprzeć działania wolontariackie na rzecz seniorów. Należy wspomnieć o inicjatywie prezydenta Andrzeja Dudy o utworzeniu [Centrów Usług Społecznych] /, które mają być idealnym miejscem łączącym pokolenia. W nowych planach rządu jest utworzenie placówek, gdzie seniorzy będą mogli się spotykać i uczyć, jak bardzo wartościowe są osoby starsze, a ich wiedza i doświadczenie życiowe są bezcenne – ocenił gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z prof. Markiem Kośnym można odsłuchać [tutaj].

LROX0X_J

 

 

radiomaryja.pl

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl