fot. PAP/Andrzej Lange

[TYLKO U NAS] Prof. K. Szwagrzyk o kolejnych 20 zidentyfikowanych ofiarach totalitaryzmów: To ważny dzień dla nas wszystkich, a szczególnie dla rodzin, które po wielu latach będą mogły odzyskać spokój

Państwo polskie spełnia obowiązek, pamięta o Polakach pomordowanych i poległych w XX wieku, upomina się o nich, odnajduje ich szczątki i godnie chowa powiedział prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Od lat IPN prowadzi działania poszukiwawczo-ekshumacyjne szczątków ofiar totalitaryzmów na terenie Polski oraz poza jej granicami. Do tej pory ekspertom z IPN udało się odnaleźć szczątki ponad 2 tys. osób, z czego ponad 240 ofiar udało się zidentyfikować. W środę poznaliśmy nazwiska kolejnych 20 zidentyfikowanych ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. W Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych.

To wielki dzień, kiedy ogłosiliśmy 20 imion, nazwisk, pseudonimów ludzi, po których ślad miał zaginąć. Pokazaliśmy ich twarze, przypomnieliśmy ich życiorysy, wręczyliśmy noty identyfikacyjne rodzinom. To ważny dzień dla nas wszystkich, a szczególnie dla rodzin, które po wielu latach będą mogły odzyskać spokój, będą miały wiedzę, na którą czekały. Przed nimi jeszcze jeden etap państwowych pogrzebów – mówił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

W Polsce komunistycznej – zamiast honorów i zaszczytów – ci ludzie doświadczyli cierpień, prześladowań, strzałów w potylicę, gdzieś w kazamatach bezpieki, więzień i aresztów Urzędów Bezpieczeństwa. Prawda po bardzo wielu latach zwycięża.

Państwo polskie spełnia obowiązek, pamięta o Polakach pomordowanych i poległych w XX wieku, upomina się o nich, odnajduje ich szczątki i godnie chowa – podkreślił wiceprezes IPN.

Wśród zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego ziemi małopolskiej oraz ofiara zamordowana w komunistycznym więzieniu w Warszawie.

Na terenie cmentarza „Jeruzalem” w Raciborzu od kilku lat prowadziliśmy prace poszukiwawcze. Odnaleźliśmy kwaterę więzienną (…). To bardzo ważne miejsce na mapie terroru komunistycznego w Polsce. Poza Raciborzem przypomnieliśmy nazwy innych miejsc, gdzie szczątki naszych bohaterów tych zidentyfikowanych i dzisiaj ogłoszonych odnaleźliśmy w dołach śmierci. Mówimy o Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie i kwaterze 45N, o Brzesku, Bydgoszczy, Kielcach, Krakowie, Nowym Targu, Lublinie, Łodzi, Szczecinie i kilku jeszcze innych miejscowościach – zaznaczył historyk.

Przed Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN bardzo trudny rok. Prace będą prowadzone w ponad 50 lokalizacjach w kraju i poza granicami.

Będziemy szukali tych, którzy ginęli z rąk okupantów niemieckich, sowieckich, zostali zamordowani przez komunistów, ale także Polaków, którzy ginęli w wyniku działań nacjonalistów ukraińskich. Ten rok wierzę, że przyniesie nam – podobnie jak lata poprzednie – dni, kiedy będziemy mogli powiedzieć, że jeżeli nie wszystkie, to większość tych miejsc będzie tymi, gdzie odnajdywać będziemy szczątki pomordowanych Polaków. Będzie to czas, kiedy do niektórych miejsc powrócimy po raz kolejny, bo tak trzeba, bo działania trzeba doprowadzić do końca i odnaleźć szczątki pomordowanych Polaków. Będą także nowe miejsca, gdzie dotychczas IPN nie prowadził działań. Mowa m.in. o Palmirach, Lesie Palędzko-Zakrzewskim pod Poznaniem miejscu kaźni tysięcy Polaków zamordowanych przez Niemców w okresie okupacji (…). Chcemy również po raz kolejny podjąć działania na ternie Niemiec – powiedział gość audycji „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl