[TYLKO U NAS] Prof. J. Kurzępa: Jest wątpliwość co do wiarygodności liderów związkowych i tego, do czego namawiają nauczycieli

Jesteśmy w sytuacji, kiedy dokonaliśmy głębokiej reformy systemu edukacji. (…) Nie ma tego, co prorokowały związki nauczycielskie mówiąc, że w efekcie reformy 21 tysięcy nauczycieli straci pracę. W związku z czym wiele rzeczy, które zapowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego w ostatnim dwuleciu nie zdarzyło się. Wobec powyższego pojawia się pewna wątpliwość co do wiarygodności liderów związkowych i tego, do czego namawiają nauczycieli – mówił prof. Jacek Kurzępa w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Jacek Kurzępa, poseł PiS, podkreślił, że proroctwa związków nauczycielskich – odnośnie masowych zwolnień z pracy – nie spełniły się.

– Jesteśmy w sytuacji, kiedy dokonaliśmy głębokiej reformy systemu edukacji. Podjęliśmy wyzwania dotyczące przywrócenia pewnej decyzyjności kuratorium oświaty, które czuwa nie tylko merytorycznie, ale również formalnie nad szkołami w województwie i np. w tym gościńcu naszej troski o system edukacji jest to, że nie zamykamy żadnej ze szkół. Nie ma tego, co prorokowały związki nauczycielskie mówiąc, że w efekcie reformy 21 tysięcy nauczycieli straci pracę – powiedział poseł.

Nie ma takiej sytuacji – dodał gość Radia Maryja.

– W związku z czym wiele rzeczy, które zapowiadał Związek Nauczycielstwa Polskiego w ostatnim dwuleciu nie zdarzyło się. Wobec powyższego pojawia się pewna wątpliwość co do wiarygodności liderów związkowych i tego, do czego namawiają nauczycieli, których charakteryzuje pewna przestrzeń etosowa. To jest zawód, który ma pewną misję społeczną do spełnienia. Wiele przestrzeni dialogu komisji rządowej, społecznej, pracodawców odbywa się na Komisji Dialogu Społecznego. To jest miejsce, w którym te rzeczy powinny być przedstawiane stwierdził prof. Jacek Kurzępa.

Racje powinny być przedstawiane w sposób adekwatny do charakteru reprezentowanej przez nas profesji – zaakcentował gość „Aktualności dnia”.

– To jest tak, że rozpiska i kalendarz dotyczący podwyżek dla środowiska nauczycielskiego został opisany już przed rokiem. Premier Szydło wraz z panią minister Zalewską przedłużyły to związkom i wtedy nie było żadnych wątpliwości, że warto taką drogą iść. Teraz jest o to, kiedy ogłaszamy „Piątkę Kaczyńskiego”, problem. Związki przytupują nogą, przebierają nogami i starają się przyspieszyć – podsumował polityk.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Jacka Kurzępy mogą Państwo odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj