fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Prof. G. Uścińska: Na ten moment bon turystyczny aktywowało 360 tys. osób. To wartość 182 mln zł

Na ten moment mamy taką sytuację, że bon turystyczny aktywowało 360 tysięcy osób. To jest wartość 182 milionów złotych. Oczywiście, kiedy patrzymy, ilu już z tych uprawnionych dokonało płatności, to jest w tej chwili zrealizowanych 14 tysięcy płatności na kwotę ponad 10 milionów złotych – wskazała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Profesor Gertruda Uścińska zwróciła uwagę na rosnące zainteresowanie bonem turystycznym.

– Na ten moment mamy taką sytuację, że bon turystyczny aktywowało 360 tysięcy osób. To jest wartość 182 milionów złotych. Oczywiście, kiedy patrzymy, ilu już z tych uprawnionych dokonało płatności, to jest w tej chwili zrealizowanych 14 tysięcy płatności na kwotę ponad 10 milionów złotych. Tutaj niecałe 10 tysięcy wykorzystało cały bon 500 złotych, a pozostałe osoby w części – powiedziała gość „Aktualności dnia”.

Przypominamy, że bon jest ważny do 31 marca 2022 roku – kontynuowała.

– Te uprawienia są nabyte i także będące w trakcie nabywania – będą rodziły się dzieci, więc wystąpią warunki uzyskania świadczenia „500 plus”, a więc przypominamy, że to jest kilkuletni wielki projekt. Kwestia aktywowania tego bonu i korzystania z niego powinny być ze sobą powiązane, bo właściwie aktywujemy ten bon wtedy, kiedy mamy w planach wyjazd w ciągu najbliższych dni, tygodni. To jest jak lokata, że te uprawnienia do zrealizowania są aż do końca marca 2022 roku – mówiła prezes ZUS.

Bon turystyczny stał się pożywką dla wszelkiej maści oszustów.

– Absolutnie, kategorycznie i jasno wyjaśniamy, że tą instytucją z noty prawa wyznaczoną do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To tylko dokonuje się przez profil na platformie usług elektronicznych. Żadna instytucja nie jest tutaj z mocy prawa uprawniona. Każda inna instytucja, która by chciała posiadać tytuł jakiegoś pośredniczenia, to jest działanie niezgodne z prawem, nielegalne, a więc w związku z tym przypominamy, że prawo do wykonywania płatności za pomocą bonu przysługuje wyłącznie osobom uprawnionym. To jest jasno określone w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym w artykule piątym – podsumowała gość Radia Maryja.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj