fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego: Uchylenie samorządowej Karty Praw Rodzin nie jest jednoznaczne z tym, że wyzbywamy się wspierania rodzin. To jest nieprawdą

Uchylenie samorządowej Karty Praw Rodzin nie jest jednoznaczne z tym, że wyzbywamy się dokumentu, na którego bazie pracujemy dla tomaszowskich rodzin. To jest nieprawdą. Zaproponowana przeze mnie treść uchwały na pierwszym miejscu absolutnie stawia rodzinę. Za każdym razem mogę przyrzec, że będzie w taki sposób realizowana – mówił Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, w piątkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja, odnosząc się do komentarzy w związku z wypowiedzeniem przez samorząd miasta Karty Praw Rodziny.   

Tomaszów Mazowiecki wypowiedział samorządową Kartę Praw Rodziny i zastąpił ją dokumentem o polityce społecznej i równym traktowaniu. W tle działania rady miasta pojawiły się fundusze norweskie (chodzi o 40 mln złotych). [czytaj więcej]

Rozmówca Radia Maryja podkreślił, że rozumie troskę o najważniejszą wartość w życiu, jaką jest rodzina.

– Chcę stanowczo zapewnić, że dla mnie rodzina (oczywiście rodzina rozumiana jako sakramentalny związek kobiety i mężczyzny) jest najważniejsza. Jestem wychowany w duchu wiary katolickiej i mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że będę wierny Chrystusowi do końca mojego życia. Rodzina w Tomaszowie Mazowieckim od pierwszego dnia, od kiedy objąłem urząd prezydenta miasta, jest otoczona szczególną opieką i szczególną troską. Zapewniam, że tak będzie do końca sprawowania przeze mnie mandatu. Uchylenie samorządowej Karty Praw Rodzin nie jest jednoznaczne z tym, że wyzbywamy się jakiegokolwiek dokumentu, na którego bazie pracujemy dla tomaszowskich rodzin. To jest nieprawdą. Zaproponowana przeze mnie treść uchwały na pierwszym miejscu stawia absolutnie rodzinę. Za każdym razem mogę przyrzec, że będzie w taki sposób realizowana – powiedział samorządowiec.

Marcin Witko kilkakrotnie akcentował w audycji, że rodzina i wiara są dla niego najwyższą wartością. W mediach społecznościowych nie ukrywa jednak, że opowiada się za tzw. kompromisem aborcyjnym. Podkreśla, że „nie można zmuszać kobiet do rodzenia martwych dzieci”. Przypomnijmy, że zabijanie nienarodzonych dzieci jest niezgodne nie tylko z polską konstytucją, ale także z nauczaniem Kościoła katolickiego.

Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego z Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że jesteśmy w czasie pandemii, a środków na dane inwestycje i realizację projektów jest coraz mniej.

– Dochody własne gmin, dochody wynikające z dotacji, subwencji, jak również z podatku PIT czy CIT są coraz niższe i brakuje środków. Już nie mówię o inwestycjach, ale na realizację podstawowych zadań, które należą do gminy. Dlatego, wiedząc i przewidując, że wsparcie na poziomie rządowym będzie coraz niższe, musimy jako samorządy również zabiegać o środki zewnętrzne. Bardzo często jest tak, że niewykorzystywanie środków uniemożliwia wielu ludziom korzystanie z podstawowych dóbr społecznych, które gmina powinna zapewnić. W ramach środków norweskich chcemy wybudować windę, chcemy zrewitalizować przestrzenie miejsc, na które nie udałoby się nam uzyskać innego dofinansowania. Chcemy wybudować windy, z których będą mogły korzystać osoby starsze, osoby niepełnosprawne czy matki z wózkami – to też czynimy dla dobra tomaszowskich rodzin. Często mieszkańcy zadają mi pytanie: jak to jest, że w Tomaszowie Mazowieckim nie dostajecie równego wsparcia, takiego, jakie ma miejsce w innych miastach? Tomaszów Mazowiecki można porównać do Pabianic, podobnego miasta, jeśli chodzi o wielkość, ilość mieszkańców. Tomaszów Mazowiecki z pierwszej tarczy otrzymał 5 mln złotych, a Pabianice 18 mln złotych – podkreślił gość audycji „Aktualności dnia”.

Należy pamiętać, że polepszenie sytuacji polskich rodzin zawdzięczamy rządowi byłej premier Beacie Szydło na czele z byłą minister rodziny Elżbietą Rafalską, który wprowadził świetne programy społeczne skierowane dla polskich rodzin – przypomniał gość Radia Maryja.

– We wszystkich instytucjach miejskich mamy ulgi dla rodzin wielodzietnych, ulgi dotyczą również opłaty za śmieci. Prowadzimy szereg działań, chociażby ośrodek rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych. Gmina nie jest jednostką samorządu terytorialnego, która w zadaniach własnych ma prowadzenie ośrodka, bo jest to powiat i województwo, a mimo to gmina prowadzi taką działalność z własnych środków. Ośrodek rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych to chyba jedyny taki ośrodek w Polsce, właśnie w Tomaszowie Mazowieckim. (…) Nie wiem, czy jest dużo samorządów, które współorganizują [Marsze dla życia i rodziny] , a takim miastem jest Tomaszów Mazowiecki i w budżecie Tomaszowa Mazowieckiego są zabezpieczone środki na każdy marsz, żeby go zorganizować. Sam ze swoją rodziną w takim marszu uczestniczę, dlatego jest mi przykro i dziwi mnie zmasowany atak na Tomaszów Mazowiecki. W ościennych miastach należących do okręgu piotrkowskiego w Opocznie, Piotrkowie czy Radomsku samorządowej Karty Praw Rodzin nie uchwalono do tej pory. Widać, że lokalni politycy o to nie zadbali i nie troszczyli się o to, a niestety bardzo chętnie skalują problem w Tomaszowie Mazowieckim, którego tak naprawdę nie ma – podsumował prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.   

Jak wskazał Marcin Witko, w czwartek po sesji Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego  odbyło się spotkanie prezydenta miasta z radnymi startującymi w wyborach samorządowych z tego samego komitetu wyborczego (Prawo i Sprawiedliwość – red.) i dyskutowano o tym, jak jeszcze bardziej wesprzeć rodzinę w Tomaszowie Mazowieckim, jak pokazać i wspierać wartości chrześcijańskie.

Cała rozmowa z udziałem Marcin Witko z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj