fot. Maciej Sokół

[TYLKO U NAS] Prezydent RP: Szybkie i zdecydowane działania rządu ws. koronawirusa okazały się skuteczne. Wielu ludziom uratowały życie i zdrowie – po to były podjęte

Gdy znaleźliśmy się w obliczu koronawirusa, działania rządu były zdecydowane i szybkie. Okazały się one skuteczne. Wielu ludziom uratowały życie i zdrowie. To trzeba ze wszech miar podkreślać, bo po to były podjęte. Chwała za to wszystkim tym, którzy na takie działania się odważyli – zaznaczył prezydent Andrzej Duda podczas „Rozmów niedokończonych” w Radiu Maryja i TV Trwam.

W większości województw w Polsce spada liczba zachorowań na koronawirusa. Wprowadzane są kolejne etapy luzowania obostrzeń. Pojawia się pytanie, czy państwo polskie zdało egzamin w momencie pojawienia się pandemii w naszej ojczyźnie. Ze strony opozycji słychać głosy niezadowolenia, jeśli chodzi o działania podjęte przez rząd.

– Krytyczne spojrzenie i krytyczna ocena jest cechą i prawem opozycji w demokracji. Nie jest dla mnie żadnym zdziwieniem, że opozycja uważnie obserwuje. Oczywiście nie jestem zadowolony, jeżeli dochodzi do jakiejś manipulacji czy zwykłego kłamstwa (…). Natomiast chciałbym, żeby wszyscy dostrzegali to, co jest zasługą, a mianowicie, że w momencie, gdy znaleźliśmy się w obliczu koronawirusa – działania rządu były zdecydowane i szybkie. W Polsce szybko podjęliśmy decyzję. To były trudne, często restrykcyjne decyzje: ograniczenie życia publicznego, ograniczenie przemieszczania się, zablokowanie nauki w szkołach, hasło „zostań w domu”. To także zamrożenie gospodarki – niezwykle ryzykowne, ale zwróćmy uwagę, jaki jest efekt. U nas krzywa zachorowań cały czas była płaska, ona wyglądała zupełnie inaczej niż w krajach na zachodzie Europy: we Włoszech, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. U nas tych zachorowań było dużo mniej. Z związku z tym także mniej osób zmarło. Śmiało można powiedzieć, że te działania okazały się skuteczne i rzeczywiście wielu ludziom uratowały życie i zdrowie. To trzeba ze wszech miar podkreślać, bo po to były podjęte. Chwała za to wszystkim tym, którzy na takie działania się odważyli: ministrowi zdrowia, premierowi i wszystkim, którzy za to odpowiadali – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego zwrócił jednak uwagę, że to nie koniec zmagań z pandemią. Aktualne działania nakierowane są na ratowanie gospodarki.

– Dzisiaj dalej prowadzimy walkę z epidemią, ale prowadzimy także działania, które mają wyciągnąć polską gospodarkę z kryzysu. Stąd „tarcze antykryzysowe”, które zostały wprowadzone po to, aby ratować w Polsce miejsca pracy i przedsięwzięcia gospodarcze, które były prowadzone, a w związku z zamrożeniem gospodarki bardzo ucierpiały i były w wielkim zagrożeniu. Przez ostatnie dni cały czas rozmawiałem z przedsiębiorcami w różnych miejscach naszego kraju. Słyszałem bardzo wiele głosów podziękowania, docenienia wysiłku i rozwiązań, jakie zostały wprowadzone – mówił Prezydent RP.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl